Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Auguszta napja van.

Egy szót se többé!

2013-05-23 10:03:40


Navracsics Tibor közelmúltban benyújtott törvényjavaslata szerint a későbbiekben a külföldi szervereken tárolt adatokat is hozzáférhetetlenné tehetnék. A közigazgatási és igazságügyi miniszter ötlete első ránézésre üdvözlendő, ha azonban egy pillanatra megállunk, és a javaslat mögé nézünk, akkor elgondolkodtató és ijesztő.


A törvénymódosító javaslat eredetileg az elhíresült szélsőjobboldali portál, a kuruc.info okozta problémát hivatott megoldani, az oldal ugyanis egy valahol az Egyesült Államokban lévő szerver segítségével lövöldözi az éterbe gyűlöletkeltő szövegeit. A módosítás azonban több kérdést is felvet, a sajtószabadság, a véleményszabadság témakörében.

 

Ki fogja eldönteni, hogy mi az a tartalom, amit le kell tiltani? Ki szabja meg, hogy mit lehet cenzúrázni? Ha valami nem tetszik az aktuális hatalomnak, ha valami olyan jelenik meg, ami nem őket dicsőíti, az is letiltható lesz majd egy mozdulattal? Nem olyan elrugaszkodott elképzelések ezek, hiszen ha a világban körülnézünk, találunk olyan országokat, ahol az internet szabadsága korlátozott. Kína, Fehéroroszország, vagy akár Oroszország is példát mutat az Orbán rendszernek abban, hogy hogyan lehet a kellemetlen magánvéleményeket szőnyeg alá söpörni és a véleményalkotót likvidálni. A minimum, hogy egy ilyen letiltáshoz bírói döntésre legyen szükség, bár, ha arra gondolunk, hogy az utóbb hálából alkotmánybíróvá avatott bíró hogyan engedte ki sorozatban az előzetes letartóztatásból a 2006 őszi zavargások főkolomposait, ez sem százszázalékos garancia.

 

Ha megvalósul egy ilyen törvénymódosító javaslat, onnan már csak egy lépés, hogy a kommentelőket, a bloggereket felelősségre vonják egyéni véleményük miatt, ha az nem elég hízelgő a kormányzatra nézve. Sőt, ezt a lépést egyesek már meg is tették: Papcsák Ferenc zuglói polgármester például általa sérelmesnek tartott internetes kommentek miatt tett följelentést, és a hatóság készségesen nyomozni is kezdett. Ha pedig ez általánossá válik, akkor onnantól fogva már csak suttogva formálhatunk véleményt, és valóra válik Orwell víziója, miszerint két ember nem beszélhet szabadon, csak félig zárt szájjal, motyogva, az üvöltő tömeg közepén, ahol talán nem hallja meg a Nagy Testvér.

 

Ez a lépés is a kormány valódi arcát mutatja meg, hiszen egy őszinte, az állampolgárok érdekeit előtérbe helyező, valóban demokratikus vezetésnek nem kell félnie a véleményközléstől, nem kell félnie attól, hogy elszánt ellenzékiek világgá kürtölik az országban zajló eseményeket. Egy demokratikus kormányzat az ellenzéki hangokat nem akarja elhallgattatni, mert egy demokratikus rendszerben megférnek a kritika hangjai is. Egy olyan országban, ahol a kormányzatnak nincsenek hátsó szándékai, az ellenvéleményeket is a magukéval egyenértékűnek tartják, és nem akarják azokat tűzzel-vassal kiirtani. Ha a hatalom nem rettegne az állampolgárai jogos haragjától, akkor nem kellene olyan törvénymódosító javaslatokat hoznia, amely veszélyezteti a véleményalkotás szabadságát. A kuruc.info –t Magyarországon szerkesztik, szerkesztőit és szerzőit, ha álnéven működnek is, a hatóság jól ismeri, ellenük a hatályos törvények alapján is el lehetne járni – egy valóban demokratikus, minden állampolgárát egyenjogú félként kezelő államban már régen nem működhetne egy ilyen oldal. Ebben a rendszerben azonban, amely fasiszta jegyeket hordoz magán, a gyűlölködő, rasszista, antiszemita megjegyzéseket elengedik a fülük mellett a hatalom képviselői, és csupán akkor gondolkoznak el a tartalom megszüntetésén, amikor az már őket is érinti.

 

Feltéve, de nem megengedve viszont, hogy Navracsics Tibor törvénymódosító javaslatának valóban az a célja, hogy elhallgattassa az ominózus szélsőjobboldali honlapot, ez a megoldás nem elégséges. Betiltani a kuruc.infot körülbelül olyan, mint amikor az embernek fáj a foga, és nem megy el vele orvoshoz, hanem a fájdalomcsillapítót szedi marokszámra: tüneti kezelés, amire persze szükség van, de nem oldja meg a problémát. Attól, hogy eltüntetik a tartalmat, nem fog eltűnni hazánkból a gyűlölet. Ha nem nyilvánosan, akkor illegalitásban fogják szabadjára engedni az indulatokat, és ha nem engedik ki a gőzt, akkor előbb-utóbb nagyon nagyot fog robbanni az indulat. Ez a robbanás pedig megint azokat fogja leginkább sújtani, akik már amúgy is célpontjai az oldalnak, rajtuk fogják leverni, hogy elvették az ilyen irányultságú olvasók egy fórumát, és újabb táptalajt kapnak a különböző összeesküvés-elméletek.

 

Nem elég az oldalt megszüntetni, a gyűlöletet kell kiirtani, a felfogást, a mentalitást megváltoztatni. Oktatni kéne, nem szítani a gyűlöletet, hanem föllépni ellene, példát mutatni és nem statuálni. Amíg viszont maga a kormányzat is fél, és másokra mutogat, másokat okol minden hibáért, addig nem csodálható, hogy vannak állampolgárok is, akik követik ezt a mintát.

 

Meg kellene mutatnunk, hogy Magyarországnak is lehet olyan vezetése, amelyik nem retteg a különvéleményektől, és hogy lehet olyan kormányzat, amely a neonáci fanatikusok gyűlöletkeltésével nem csak az internet szabadságának korlátozását képes szembeszegezni. 



Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Egyöntetű szakmai állásfoglalást fogalmaztak meg a „gyógyszerész nélküli gyógyszertár” ellen a gyógyszerész ké...
Bővebben >>