Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Márk napja van.

Sziszifuszi küzdelem a sötétség ellen

2013-10-27 17:40:07


Megint újraszámítjuk az időt

 

Évtizedek óta, évente kétszer – már-már szakrális konoksággal -  előre és vissza állítjuk óráinkat, s ezzel együtt próbáljuk életstílusunkat igazítani az Időhöz, amelyről tudjuk, soha nem lehet a sajátunk. Csak gazdálkodhatunk vele.

 

Tesszük ezt az energiatakarékosság szent nevében. Ilyenkor mindig megtudjuk, hogy az óracsavargatással évente egy 30-35 ezres lélekszámú város egész éves áram-igénye spórolható meg. Azt ugyan sosem kötik az orrunkra, melyik ez a rejtélyes város, amelynek érdekében tekergetjük az óramutatókat, ám javíthatatlan optimizmussal azt remélem, minden évben más és más város a kedvezményezett. Legalábbis, így lenne demokratikus, így lenne igazságos.

 

Mint ahogy igazságos az is, hogy azt az órát, amit tavasszal „ellopnak” tőlünk, azt ilyenkor, őszutón, visszaszolgáltatják. A lopott holmi ráég az enyves kezekre. Ezen túlmenően viszont, a téli-nyári időszámítás szezonális váltakoztatása egyre több kritikát kap világszerte csakúgy, mint nálunk. A nem szakértő tömegek szerint ugyanis a dolog nem több mint a nappalok-éjszakák hosszának természetes rendjébe való mesterséges, erősen megkérdőjelezhető „belenyúlás”.

 

Amit a laikusok helyesen látnak, vagy inkább csak éreznek: megéri-e egy meglehetősen kétséges mértékű és értékű megtakarítás miatt évente kétszer is arra kényszeríteni a Természetet (embert, állatot, növényt), hogy ő igazítsa élet –és bioritmusát az órához?

 

Egyre többekben fogalmazódik meg, hogy vajon milyen élettani hatásokkal jár ez a „Rock Around the Clock”, mennyire zavarja megszokott, ritmusba került szervezetünket, életvitelünket? Az átállásnak milyen közvetlen és kedvezőtlen hatásai vannak egészségünkre vagy betegségeinkre, idegrendszerünkre? És ugyanezeket a kérdéseket feltehetjük más életformákkal összefüggésben is.

 

Ezek ismeretében is megéri-e ez az előre-hátra ugrálás az időben? Felülírhatja-e bármilyen mértékű anyagi előny az élőlényekre gyakorolt nem kívánatos, adott esetben egészségkárosító élettani hatást, hátrányt? Nem kell ahhoz elkötelezett „zöldnek” lenni, hogy tudjuk a választ.

 

A téli-nyári időszámítás tehát egy ember alkotta, látszólag jó szándékból megvalósított, ámde nem egyértelműen pozitív valami. Minél többet tudunk kedvezőtlen hatásairól, úgy csökken elfogadottsága is. Ha a magyarázatoktól megtisztítjuk, és egy kicsit filozofikusan nézzük, akkor nem más, mint egy modernkori harc eszköze a sötétséggel szemben.

 

S ha jól belegondolunk, az emberi sötétségre semmilyen hatással nincs. Akkor meg minek is?

 

 - rigi -



Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Vállalkozóként tudod, hogy neked kell döntéseket hoznod – ezzel nincs is baj, amikor a szakmádról, a vállalkoz...
Bővebben >>