A Mészáros Csoport 100 milliárddal hízott egy év alatt - leggazdagabbak |
2024-09-06 14:10:56 |
A Forbes magazin ismét közzétette a 25 legértékesebb magyar családi cég listáját, amelyen most először történt meg, hogy a tíz legnagyobb családi vállalkozás mindegyike meghaladja a százmilliárd forintos becsült értéket. A rangsor élén a Mészáros Csoport áll, melynek értéke az előző évhez képest 101,4 milliárd forinttal, 526,1 milliárdról 627,5 milliárd forintra nőtt, ami 19,3 százalékos növekedést jelent egy olyan évben, amikor a magyar gazdaság összteljesítménye, az úgynevezett GDP 0,9 százalékkal csökkent.
A lista második helyén a Felcsuti család MPF Holdingja található 443,7 milliárd forintos becsült értékkel, míg a harmadik helyen a Csányi család Bonafarm csoportja áll 366,5 milliárd forinttal. A további helyezettek között szerepel a Szíjj László családi cége, a Duna Aszfalt, amely a negyedik lett 209,6 milliárddal, a Gránit Pólus csoport, amely az ötödik helyre került 164,5 milliárd forinttal, a Schmidt Mária és fia, Ungár Péter tőzsdén jegyzett családi cége, a BIF, amely a 6. helyre került 149,3 milliárd forinttal, a Hell Energyt tulajdonló Barabás család a 7. hellyel és 142,7 milliárddal, a Master Good, amely a 8. helyen áll 128 milliárd forinttal, a Jász-Plasztik a 9. helyen 112 milliárd forinttal, és a Nitrogénművek csoport, amely a Bige család érdekeltségébe tartozó cég tavaly még 6. volt 147,9 milliárdos vagyonnal, idén csak a 10. lett 110 milliárd forinttal.
A Forbes elemzése szerint a NER támogatása is érződik a rangsoron, különösen a Mészáros család kiemelkedő növekedésében. Ugyanakkor megjegyzik, hogy a listán szereplő családi vállalkozások közül sokan nem képesek áttörni az üvegplafont, és a rangsorban nem található olyan cég, amelyet 2010 után alapítottak volna.
Az idei listán újdonságként ismét szerepel a Hell Energy és a Barabás család, miután a Forbes és a Hell tulajdonosai közötti polgári perben a Fővárosi Törvényszék első fokon a Forbesnak adott igazat. A per miatt korábban a Forbes nem közölhette a Hell tulajdonosainak nevét, és a listákon sem szerepelhettek. A Hell Energy alapítása óta 25,3 milliárd forint állami támogatást felmarkolt és több mint 60 milliárdos MNB-kötvényprogramban is résztvevő energiaital-gyártó.
Nyolc évvel ezelőtt Mészáros Lőrinc vagyonát 35 milliárd forintra becsülték, ami csak a 28. helyhez volt elég a Forbes által minden évben elkészített 100 leggazdagabb magyar listáján, 2023-ra viszont már nemcsak a leggazdagabb magyar címének tulajdonosa lehetett – időközben előkerült egy rejtélyes milliárdos, aki a hírek szerint Mészáros vagyonának tizenötszörösével rendelkezhet –, hanem a családi cégénél, a Mészáros Csoportnál sem volt értékesebb Magyarországon.
A lista szerkesztője, Zsiborás Gergely szerint a gyarapodás oka az lehet, hogy a Mészáros Csoport már rég nem csak egy „közbeszerzéseken sikeres építkezési cég”. Zsiborás arról beszélt az RTL híradójának, hogy egy „ekkora politikai hátszél nélküli gazdasági környezetben” nem biztos, hogy a cégcsoport ilyen mértékben tudott volna növekedni és más cégeket felvásárolni.
Az látszik, hogy a pénztermelő képesség az nagyban függ attól, hogy az állam az milyen tenderekkel bízza meg és hát sorra épülnek a drágábbnál drágább Duna-hidat – mondta Zsiborás a Duna Aszfalt Zrt. negyedik helyéről.
A listán hatodik helyen szerepel a Schmidt Mária és Ungár Péter tulajdonában lévő Budapesti Ingatlan Nyrt. 149,3 milliárd forinttal, míg a Bige Holding, ami nyolc évvel ezelőtt még listavezető volt, már „csak” a tizedik helyre fért fel. |