Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Andrea napja van.
A város, ahol mindenki dolgozik, nincs rendőrség és a fizetés 1200 euro
2015-06-07 21:21:30
A város, ahol mindenki dolgozik, nincs rendőrség és a fizetés 1200 euro

A város, ahol mindenki dolgozik, nincs rendőrség és a fizetés 1200 euro

Ennek a spanyol városkának arculata megkülönböztethetetlen a régió többi hasonló településétől. A festői szépségű Campina völgyében található a környező vidék, hullámzó zöld dombjai, mérföldnyi olívaültetvények és aranyló búzamezők közt, ameddig a szem ellát. A városka szép, nyugodt, teljesen tipikus andalúz település Spanyolország legszegényebb déli tartományában.

 

 

 

Egyben ez egy demokratikus, antikapitalista település, ahol a polgármester aktívan bátorít a "bolti lopásra". A 2008-as pénzügyi válság kezdete óta lett Marinaleda híres – illetve a hely maga útját járó polgármestere, Juan Manuel Sanchez Gordillo, aki kiérdemelte a „Spanyol Robin Hood” nevet, miután tavaly augusztusban megszervezett és kivitelezett jó néhány portyát a környékbeli szupermarketeken, közvetlenül a legszegényebbek javára. Alapvető élelmiszereket, mint olajat, rizst és babot pakolt bevásárlókocsikba és egyszerűen kitolta őket a boltból, egyenesen a helyi élelmiszer-bankba, hogy megsegítse vele a szegényeket, miközben a tehetetlen pénztárosok csak néztek, s néhányuk sírva is fakadt. Az esemény után Gordillo, aki 1979 óta demokratikusan megválasztott polgármester, egy interjúban elmondta, hogy ez nem lopás volt, hanem egy erőszakmentes engedetlenségi akció – számol be a különös kísérletről az utajovobe.eu.

 

 

„Vannak családok, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy egyenek” érvelt, ez pedig a 21. században abszolút szégyen. Az étel jog, és nem olyasmi, amivel spekulálni lehet.”

Egyedül ebben a tartományban 690.000 üres telek található, a banki lefoglalások miatt. De nem így Marinaledában, mivel Gordillonak volt egy megoldása erre: bárki, aki saját házat akar építeni, megteheti azt ingyen. Az anyagokat és a képzett munkaerőt a városháza biztosítja, és a nagylelkű 192 négyzetméteres alapterület azt jelenti, hogy az otthonok igen tágasak. A családoknak azután mindössze havi 15 eurót (kb 19 dollárt) kell fizetniük egész életük során, azzal a szerződéses kikötéssel, hogy az ingatlant nem adhatják el saját hasznukra.

 

Andalúziában a munkanélküliség jelenleg 37%-os (a fiatalok körében ez a szám 55%), de a 2700 lelket számláló Marinaledában teljes a foglalkoztatottság, hála a helyi mezőgazdasági szövetkezetnek, ahol a dolgozók egyenlő bért, 1200 eurót (kb. 1600 dollárt) kapnak havonta. Egy olyan régióban, ahol három emberből egy munkanélküli, ez azért nem alulértékelhető teljesítmény!

„Újra kell gondolnunk az értékeinket, a fogyasztói társadalmat, a pénz értékének helyét, az önzőséget és az individualizmust.” – jegyzi meg Gordillo. „Marinaleda egy aprócska példa, de mi ki szeretnénk terjeszteni ezt a tapasztalatot az egész világra."

 

 

 

 

 

További híreink
Középpontban az okosotthon
A smarthome, azaz az okosotthon lesz a XVII. Pollack Expo fókuszában amit április 18. és 19.között rendeznek meg Pécsen az Expo Centerben.
2024-04-16 21:09:37, Hírek, Színes Bővebben
A mosogatógépek innovatív fejlődésen mentek át
Manapság már szinte minden egyes feladatnak, ami fellelhető a háztartásban, annak elérhető a gépesített megoldása vagy a más módon egyszerűbbé tett változata. Ezeket azér...
2024-04-16 14:26:28, Hírek, Színes Bővebben
Nemzetközi díjra jelölték Bacskó Tündét
Az Országos Színház Találkozón is látható lesz a Csirkefej, az egyik szereplő, Bacskó Tünde pedig az egyik jelöltje az Elle Awards Az év színésznője díjára.
2024-04-13 22:04:57, Hírek, Színes Bővebben

Hozzászólások

Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Szerinte Magyart elhagyta a felesége és ez bosszúállásra sarkallja.
Bővebben >>