Egy év alatt kiszerettek a nyugdíjasok a DK-ból |
![]() ![]() |
2025-05-13 10:26:46 |
Hann Endre, a Medián ügyvezetője a Reggeli gyorsban elmondta, tavaly márciusban - amikor még nem volt Tisza párt - a Fideszt a 65 év felettiek 44 százaléka támogatta a teljes népesség 32 százalékával szemben. Ekkor még a DK volt a legnagyobb ellenzéki párt, a teljes népesség 8 százalékát tudhatták magukénak, ezen belül pedig az idősek 17 százaléka támogatta az akkor még Gyurcsány Ferenc vezette pártot.
Azt is megállapították, hogy egy évvel később a Fidesztől három százaléknyi idős elpártolt, viszont a Demokratikus Koalíció helyét egyértelműen átvette az idősek körében is a Tisza Párt.
A 2025. márciusi felmérés szerint a Tiszát 33 százalék támogatta a teljes népességből, azon belül is 33 százaléknyi 65 év feletti.
A felmérés egy másik részében szembeállítottak két javaslatot: a Fidesz előállt az áfa-visszatérítés javaslatával és ezután a Tisza bedobta az egészséges élelmiszerek áfájának csökkentését. Ebben az esetben a Tisza Párt javaslata nyert, a 65 felettiek 70 százaléka támogatta a Magyar Péterék javaslatát, míg a kormánypárt máig le nem tisztázott ötletét csak 26 százalék részesített előnyben.
A Medián gazdasági helyzetértékelést is végzett. Egy októberi Medián-felmérésben bemutatták, hogy mennyire borúsan látják a magyarok az ország és saját gazdasági helyzetüket. A nyugdíjas korosztály a teljes társadalomhoz képest ugyan valamivel derűsebben látja az ország gazdasági helyzetének alakulását és kilátásait (bár még ők is romló tendenciát látnak), a saját háztartásuk gazdasági helyzetét viszont az átlagosnál egy hajszállal rosszabbnak ítélik meg, és jelentősen rosszabbak a kilátásaik a saját háztartásuk jövőjére nézve, más korcsoportokhoz képest.
A 65 éves vagy idősebbek több mint felének saját bevallása szerint romlott a saját gazdasági helyzete (ráadásul ennek a fele azt mondta, hogy sokat romlott) az október végi kérdezést megelőző 12 hónapban, és csupán 11 százalék érzi úgy, hogy javult (ezen belül elenyésző számban vannak olyanok, akik szerint sokat javult). A jövőt valamivel bizakodóbban látja az idősebb korosztály (habár a többi korcsoporthoz képest még mindig borúsabban): 13 százalék számít valamekkora javulásra és „csak” 45 százalék számít további romlásra a saját gazdasági helyzetét illetően, 42 százalék arra számít, hogy az nem fog változni.
Egy novemberi felmérésben a Medián különböző félelmekről kérdezte az embereket, és az eredmények szerint a gazdasági válság a harmadik, az elszegényedés pedig az ötödik volt a félelmek rangsorában a teljes népesség körében. Ezeket az aggodalmakat csak az egészségügyi rendszer romlása és a szerettek elvesztése előzte meg, illetve a klímaváltozástól való szorongás a két gazdaságihoz hasonló mértékű volt.
A nyugdíjas korosztályban egy kicsit máshol voltak a hangsúlyok: a gazdasági válságtól való aggódás csak az ötödik a sorban, az elszegényedéstől való félelem pedig csak a középmezőnyben a hetedik helyen végzett, ráadásul ezektől kevésbé is féltek, mint a teljes népességben. A társadalom többi részéhez hasonlóan a nyugdíjasokat is az egészségügyi rendszer romlása és a szeretteik elveszítése aggasztja a legjobban, ugyanakkor a gazdasági szorongások helyett más típusú egzisztenciális fenyegetések kerültek a top ötbe: a világháborútól, a bűnözéstől és a klímaváltozástól való félelem. Emellett a szélsőséges nézetektől vagy szervezetektől, az orosz-ukrán háború átterjedésétől és az illegális migránsoktól is a társadalmi átlagnál erősebben tartanak az idősek.
(a teljes beszélgetést itt hallgathatják meg)
|
