Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Ervin napja van.
Hadházy ügyvédje rács mögé küldheti Orbánt
2018-02-04 12:00:41
Hadházy ügyvédje rács mögé küldheti Orbánt

Hadházy ügyvédje rács mögé küldheti Orbánt

Egy parlamenti vita közben Orbán Viktor korrupcióval vádolta meg Hadházy Ákost, a Lehet Más a Politika (LMP) frakcióvezető-helyettesét, ezért utóbbi jó hírnév megsértéséért személyiség-jogi pert kezdeményezett a bíróságon a miniszterelnökkel szemben.
 
A vita alapját az a tény képezte, hogy Hadházy a miniszterelnöktől kérdezte, hogyan lehet az, hogy a létfontosságú lélegeztetőgépeket kétszeres áron szerezze be a magyar állam.
 
Ezek után Hadházy olyan dokumentumok birtokába jutott, amelyekből kiderült, hogy az ÁEEK nem fogadta el az ítéletet, és egy neves ügyvédi iroda közbenjárásával fellebbezett a Közbeszerzési Döntőbiztottságnál, vagyis „az állam perli az államot, hogy drágábban szerezhessen be gépeket”.

 
A miniszterelnök az ezt felvető LMP-s képviselőt lobbizással sőt, a külföldi cég megbízottjának nevezte, és arra is rákérdezett, hogy mennyi pénzt fogadott el azért, hogy a magyar Parlamentben felszólaljon a cég érdekében, ami szerinte példa nélküli korrupció.
 
Tehát Orbánnak nem az volt a baja, hogy kétszeres áron kerülnének megvásárlásra a nélkülözhetetlen kórházi gépek, hanem az, hogy ezt egy parlamenti képviselő meg meri kérdezni. Ügyvédje a bírósági tárgyaláson arra hivatkozott, hogy a miniszterelnök mondatai véleményt fejeztek ki, és a levezető bíró ennek az érvelésnek adott helyt.
 
Hírportálunk kérdésére a felperes ügyvédje, Dr Pálvölgyi Miklós úgy nyilatkozott, hogy mindenféleképpen meg fellebbezik a pénteki ítéletet. Kérdésünkre, hogy van-e olyan jogi elképzelése, amelynek benyújtásával megnyerhető másodfokon az ügy, határozott igennel felelt:
 
A közügyekkel kapcsolatos vitákban a feleknek fokozottan tűrniük kell a szélsőségesen megfogalmazott véleményeket is, egészen a gyalázkodás határáig.
 
Az Alkotmánybíróság gyakorlata szerint azonban a véleménynyilvánítás szabadsága a tényállításokra nem terjed ki. A jogi vita ebben az esetben arról szólt, hogy a miniszterelnök véleményt alkotott vagy tényt állított akkor, amikor azt mondta, hogy ügyfelem pénzt kapott azért, hogy külföldi cég érdekében lobbizzon az Országgyűlésben. A tényt és a véleményt az Alkotmánybíróság döntései szerint a bizonyíthatóság választja el egymástól; a tény olyan esemény vagy jelenség, mely objektív, ezáltal bizonyítható, szemben a véleménnyel, mely szubjektív. Az első fokon eljárt bíróság a közlést véleménynek ítélte meg, mi viszont úgy gondoljuk, az bizonyítható, hogy valaki a múltban kapott-e pénzt lobbizásért vagy sem, tehát tényállítás – fejtette ki Pálvölgyi doktor.
 
Kertész Z István/kép: hvg.hu
További híreink
Nehogy tragikus hős legyen
Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt is: „Ha engem kérdezel, én fáradt vagyok a félelemtől” – Bruck András ...
2024-04-21 10:22:54, Hírek, Aktuális2 Bővebben
Állami revizorok ellenőrzik titokban a betegeket a kórházakban
Az orvosok és az egészségügyi szakdolgozók munkáját és kórházi jelenlétét mostantól váratlanul ellenőrizhetik, a hét akármelyik napján, minden napszakban. Az Országos Kór...
2024-04-21 10:22:52, Hírek, Aktuális2 Bővebben
Havas Henrik építené Gattyán György médiabirodalmát
A politikusok korrupciós ügyeit és a gazdasági szereplők visszaéléseit szeretné felgöngyölíteni oknyomozó csapatával Havas Henrik. A legendás televíziós szakember a napok...
2024-04-18 17:49:41, Hírek, Aktuális2 Bővebben

Hozzászólások

Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Az Országos Színház Találkozón is látható lesz a Csirkefej, az egyik szereplő, Bacskó Tünde pedig az egyik jel...
Bővebben >>