Náci írónő az utcanév táblán |
2013-05-29 19:27:22 |
Náci eszméket valló, és nyíltan zsidóüldöző írónőről nevezett el szerdán egy máig névnélküli közterületet a Fővárosi Önkormányzat. A Fidesz és a Jobbik által megszavazott beadványt – furcsa módon – az első zsidótörvény életbelépésének 75. évfordulóján vette napirendre a jobboldali városvezetés. „Éppen 75 évvel ezelőtt lépett életbe az 1938. évi XV. törvénycikk, közismert nevén az első zsidótörvény, amely kimondta, hogy többek között a szabadfoglalkozású állásoknál és a tíz értelmiséginél többet foglalkoztató vállalatoknál a zsidók maximális aránya nem haladhatja meg a 20 százalékot” – ismételte meg a Hírhatárnak Facebook bejegyzését Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője. – „A fővárosi közgyűlés Fideszes és Jobbikos többsége – Tarlós István vezetésével –, akként ünnepelte ezt az évfordulót, hogy egy nyíltan antiszemita, rasszista és a zsidóüldözést lelkesen támogató írónőről, Tormay Cécile-ről nevez el egy máig névtelen, 15341 helyrajzi számon nyilvántartott közterületet a második kerületben.”
A szocialista frakció kérte a közgyűlést, egyelőre ne fogadják el ezt a határozattervezetet. Az ellenzék javaslata az volt, hogy előbb küldjék meg a Magyar Tudományos Akadémia megfelelő tanácsának, alkalmas-e ez a név arra, hogy utcanév táblán szerepeljen.
„A Fidesz – Jobbik többség kedvesen megköszönte a javaslatunkat, majd figyelmen kívül hagyta, megszavazták.” – tette hozzá Horváth.
A nyilas eszméket valló Tormay Céciléről, Kádár Judit történész így ír:
„Számos, a kapitalista rendszerhez alkalmazkodni képtelen, tönkrement dzsentri kortársához hasonlóan a zsidó polgárságot tette felelőssé a nemesi osztály hanyatlásáért, és női mivoltában való meghasonlottsága következtében a férfiak iránti, leplezett ellenérzéseit a zsidók elleni gyűlöletté transzformálta.”
Hogy kinek akart kedveskedni ezzel a jobboldali többség, egyelőre nem derült ki. A szocialista frakció értetlenül áll a döntés előtt.
Horváth Csaba elmondta, amennyiben az MSZP 2014-ben döntéshozó pozícióba kerül, Nyírő és Tormay „biztos, hogy nem maradhat Budapesten”. A jobboldal erőszakos névváltoztatási hullámának véget vetnek majd, és – mint mondta – lesz még Budapesten Moszkva tér.
„A történészek konszenzusos véleménye alapján, vissza fogjuk állítani azokat a közterület neveket, melyek nem kis diplomáciai bonyodalmat okoztak. Ilyen például a Moszkva tér és a Roosevelt tér, Széchenyi minden tisztelete mellett” – ígéri a politikus.
A közterület elnevezését a II. kerületi önkormányzat kezdeményezte, az ottani közgyűlés ez év április 30-i döntése alapján. A kezdeményező kerület ekként indokolta a döntését:
„Tormay Cécile II. kerületi kötődése igen jelentős, hiszen életének egyik fő színtere a „Meseház” és a „Bujdosó könyv” regényekből ismert hűvösvölgyi Szalonka út 6/A. szám alatti családi villa. Az írónő az évek során együtt dolgozott többek között Klebelsberg Kunoval is, akinek felkérésére latinból magyarra fordította középkori legendáinkat Magyar Legendárium címen. Munkássága elismeréseként Corvin-koszorúval tüntették ki, nem sokkal később pedig irodalmi Nobel-díjra is felterjesztették.”
Sz. Szabolcs Erik
Helyreigazítás Fenti interjúhoz fűzött kommentárunkban tévesen állítottuk, hogy a Fővárosi Közgyűlés a II. kerületi önkormányzat kezdeményezésére nevezett el egy II. kerületi, korábban névtelen közterületet a hírhedt antiszemita írónőről, Tormay Cécile -ről. Mint a II. kerületi önkormányzat képviselőtestületének április 30-i ülésére benyújtott, hozzánk eljuttatott előterjesztésből kiderül, a kezdeményező valójában a főváros volt, a II. kerületi önkormányzat Tarlós István főpolgármester kérésére csak véleményt nyilvánított a kérdésben: támogatta a kezdeményezést, illetve a főváros által javasolt közterületek közül kiválasztotta azt, amelyik a jövőben Tormay Cécile nevét fogja viselni.
A Hírhatár Online a II. kerületi önkormányzat elnézését kéri, amiért a kezdeményezést tévesen neki tulajdonította, a Tarlós István vezette Fővárosi Közgyűlését pedig azért, hogy az antiszemita uszításnak állított újabb fővárosi emlékhely kezdeményezésének dicsőségétől meg kívánta fosztani.
Utoljára frissítve: 2013-05-30 16:53:19 |