Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Emánuel napja van.
Nanotechnológiával vizsgálják a sztrók hosszú távú hatását
2025-03-03 09:06:07
Nanotechnológiával vizsgálják a sztrók hosszú távú hatását

Nanotechnológiával vizsgálják a sztrók hosszú távú hatását

Közleményükben az agyi érkatasztrófát, azaz a sztrókot ismertetve kiemelték, hogy az agy vérellátásában beálló súlyos hiányt az erek megrepedése vagy elzáródása okozza. Ez utóbbit nevezzük iszkémiás sztróknak, ami az esetek túlnyomó részét teszi ki - fűzték hozzá.

 

Magyarországon évente egy városnyi ember - 40-50 ezer fő - szenved el sztrókot, ami a teljes lakosságszámhoz viszonyítva magas arányt jelent. Az esetek körülbelül ötöde halállal végződik, és a túlélők jelentős része is maradandó károsodásokat szenved.

 

"Gyakori jeleit ma már a laikusok is felismerik. Ilyenek például a féloldalasan petyhüdt arc vagy végtaggyengeség, az egyensúlyvesztés, vagy éppen a zavaros beszéd."

 

A sztrók Európa-szerte a maradandó egészségkárosodás legfőbb oka. A betegség korai szakaszát azonban hosszú, akár hetekig elhúzódó szubakut fázis követi, amely során az agy működése megváltozik, hiszen a szervezet próbál úrrá lenni a sztrók által előidézett káros folyamatokon. Ezt a fázist az orvostudomány egyelőre alig látja át, pedig sokszor ekkor dől el, hogy a páciens maradandó egészségkárosodást szenved, vagy bízhat-e a teljes felépülésben - olvasható a közleményben.

 

A HCEMM égisze alatt hat intézményt összefogó európai konzorcium részeként magyar kutatók a sztrók okozta károsodások hosszú távú gyógyítását vizsgálják.

 

A programban olyan fehérjék szerepét vizsgálják majd, amelyek fő feladata az emberi szervezetben a sejtek közötti fehérjehálózat lazítása, a szövetek vázának karbantartása. Sztrók után azonban ugyanezek a fehérjék az erek gyulladását, az idegsejteket védő vér-agy gát lebomlását idézhetik elő. Agyszövetben felerősödő aktivitásuk nemcsak a sztrók után bekövezett károsodásokat jelzi, hanem hozzájárulhat annak kialakulásához is - jelezték a közleményben.

 

A kutatók olyan, a sejteknél kisebb mesterséges részecskéken alapuló eljárást fejlesztenek ki, amellyel meg tudják jelölni, és hatóanyagokkal célzottan el is tudják érni ezeket a fehérjéket. Az eljárás egyrészt bepillantást enged majd az orvosok számára a sztrók egyik fontos, mindeddig rejtve zajló folyamatába, másrészt eszközt ad a kezükbe, hogy megállítsák, vagy mérsékeljék azt, ezáltal megelőzve a további károsodásokat - írták.

További híreink
Nők a fényképezőgép túloldalán
Pécsi Fotótavasz keretében négy női fotós képei lesznek láthatók a Zsolnay Negyed m21 Galériájában.
2025-03-26 21:37:09, Hírek, Színes Bővebben
Láttunk már karón Varjut
Varju László megnyert - nagy fölénnyel - egy körzetet, amely mindig is ellenzéki volt – Kardos András jegyzete.
2025-03-26 17:11:04, Hírek, Színes Bővebben
Fiúk, lemondott már a honvédelmi kaszinóminiszter…?
Fiúk, eltelt egy nap, lemondott már a honvédelmi (kaszinó)miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf vagy még szuszókáltok? – Mérő Vera FB-jegyzete
2025-03-24 10:45:36, Hírek, Színes Bővebben

Hozzászólások

Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Recsken, egy a hegytető közelében nyitott külszíni bányából a nem megfelelően előkészített munkaterületről sár...
Bővebben >>