Orbán és a háború felé vezető út |
![]() ![]() |
2025-05-13 10:26:50 |
De Orbán tihanyi fellépését nagyon is indokolja az egyik legbecsesebb nemzeti ereklye, a tihanyi apátság 1055. évi alapítólevele.
Mert miről is van benne szó? Egyrészt arról, hogy I. András király miként osztotta fel a Balaton környékét a hozzá közelálló tihanyi szentbenedekrendi szerzeteseknek: a Balaton által övezett Tihany-félszigetet és a szembenfekvő somogyi partokat a mai Siófoktól kezdve Balatonföldvárig; továbbá a Balaton-környék és Somogy megye több más lakott és lakatlan helyét, valamint Fejér megye és Tolna megye néhány községét és pusztáját, pont úgy, ahogy azt manapság teszi a hatalom, a mai fideszes elöljárók, sírig hű talpasaik és propagandistáik között felosztva a Balatont és annak környékét.
Másfelől a tihanyi alapítólevél a legrégebbi összefüggő magyar szórványemlékeket tartalmazza, köztük mindenekelőtt a nyelvtörténeti szempontból egyedülálló legrégebbi ismert magyar mondatszerű szövegrészletet: „feheruuaru rea meneh hodu utu rea”, azaz „Fehérvárra menő hadi útra”.
Ha a magyar kormány - mint az tudható - „szakít az eddigi béketevékenységekkel és békementalitással”, és „átáll a háború felé vezető út nulladik fázisára”, akkor mi a különös abban, ha a kormány feje a Fehérvárra menő hadi utat szem előtt tartja, legfeljebb majd kiegészítteti az alapítólevelet azzal, hogy ez a Fehérvárra vezető hadi út feltétlenül kerülje el a hatvanpusztai majorságot és a felcsúti futballpályát. Viszont a hadakozó népek számára nélkülözhetetlen pálinka ugyanott, a Pancho Aréna közvetlen közelében lévő, nyári laknak kialakított parasztháznál jó pénzért beszerezhető. |
