|
|
|
Tweet |
|
|
|
A Momentum EP képviselője szerint az izraeli cég eddig ellentmondásosan nyilatkozott arról, hogy milyen ügyfél adatokra is láttak rá pontosan. Holott a technológiából arra következtethetünk, hogy akár mindenre: a titkosszolgálatok által begyűjtött adatokra ugyanúgy, mint a megfigyeltek listájára.
Donáth Anna az NSO-tól megjelent Chaim Gelfand az alábbi kérdéseket tette fel:
-Tervezik-e felülvizsgálni a korábbi szerződéseket most, hogy rengeteg esetben kiderült, az NSO ügyfelei visszaélnek a kiberfegyverrel, amit kézhez kaptak?
-Milyen eszközei vannak az NSO-nak azt megakadályozni, hogy újságírók váljanak olyan programok áldozatává, mint a Pegasus kémprogram?
Chaim Gelfand válaszaiból kiderült, ha tudomásukra jut egy visszaélés, akkor azt kivizsgálják. De bevallása szerint nem tudnak átfogó vizsgálatot folytatni, mert ők csak a megcélzott telefonszámokat látják. Azt is csak akkor, ha azt megmutatja nekik a megrendelő. Igaz, ha ezt nem teszi meg, elmondása szerint megszakítják az együttműködést.
Ugyanakkor az állítás, miszerint nem tudnak átfogó vizsgálatot folytatni, ellentmondásban van azzal a korábbi állításával, hogy az NSO részletesen kivizsgálja a visszaéléseket. Chaim Gelfand arra sem adott semmilyen konkrét bizonyítékot, hogy valóban felbontották azokkal a vevőkkel a szerződéseket, akik visszaéltek a Pegasus kiberfegyverrel.
Az NSO képviselője rendre kitért a konkrét válaszok elől. Chaim Gelfand egyrészről azt állítja, csak jogállamoknak értékesítik a kiberfegyvereiket. Másrészről viszont az NSO képviselője nem volt hajlandó elárulni, mi alapján győződtek meg arról, a partnereik megfelelnek a jogállamisági kritériumoknak, és biztosított, hogy nem vetik be a Pegasust civilekkel, újságírókkal és ellenzéki politikusokkal szemben.
A Pegasus vizsgálóbizottság viszont legalább most annyit megtudhatott, hogy bár a cég állandóan arra hivatkozik, hogy terrorcselekményeket akadályoznak meg a Pegasus kiberfegyverükkel, valójában nem vezetnek statisztikát arról, hogy hány ilyen eset történt.
Donáth Anna szerint a mostani meghallgatás egy újabb erős érv amellett, hogy legalább ideiglenesen le kell állítani vagy be kell tiltani a hasonló megfigyelési technológiák használatát és értékesítését. Szerinte csak így akadályozható meg az emberi jogokkal való további visszaélés.
Ezzel maga Chaim Gelfand, az NSO képviselője is egyetértett az ülésen, ő is fegyverkereskedelmi szabályozást kér a kiberfegyver iparágra, és egy független szervezet felállítását, ami ellenőrzi a szabályok betartását. Donáth Anna szerint ilyet már sok iparág követelt, amikor rájött, hogy ez elkerülhetetlen.
A Momentum EP képviselője szerint az NSO képviselőjének meghallgatása után a Pegasus bizottság végső célja nem változott: miután erőteljes, uniós együttműködéssel feltárták a demokráciát is veszélyeztető megfigyeléseket, európai szintű Pegasus-törvényt kell, hogy elfogadjon az Európai Parlament.
K.Z I. /Kép forrása: Donáth Anna közösségi oldala
|
|
|
|