A pirotechnikai eszközök használata régóta része az ünneplési hagyományoknak, de a nagyszabású és magánszemélyek által használt tűzijátékok jelentősen növelik a zaj-, fény- és légszennyezést, különösen szilveszterkor.
A legtöbb vitát a 2-es és 3-as kategóriájú eszközök váltják ki, a kérdőívben is ezzel kapcsolatos kérdésekre kell válaszolni. 2-es kategóriába olyan kisebb eszközök tartoznak, mint a római gyertya, a röppentyű, a tűzforgó, a szikraszökőkút vagy a vulkán, a 3-as kategóriájú eszközöket a nagyobb teljesítményű úgynevezett bombatelepek, rakétacsomagok, óriás római gyertyák jelentik.
A robbanásokkal járó ünneplés sokak számára örömforrás, ám másoknak komoly stresszt okozhat. Kisgyermekek, idősek, várandós nők, poszttraumás stressz szindrómával élők és érzékeny idegrendszerű emberek különösen rosszul viselhetik az erős hang- és fényhatásokat. Emellett egészségügyi kockázatot is jelentenek a keletkező szennyező anyagok. a környezetre is jelentős terhelés hárul, mivel a hulladék eltakarítása komoly kihívás a közszolgáltatók számára. 2025. január 1-jén a Budapesti Közművek 8 tonna pirotechnikai maradványt szedett össze a fővárosban. Az állatok is megszenvedik a zajos ünneplést, sokan közülük pánikba esnek, elszöknek, megsérülnek, vagy akár elpusztulhatnak.
A Főváros által elindított társadalmi egyeztetés lehetőséget teremt a lakosság bevonására és a szabályozás finomhangolására. A cél nem a teljes tiltás, hanem olyan kompromisszumos megoldások megtalálása, amelyek figyelembe veszik az ünnepléshez fűződő hagyományokat, miközben csökkentik a környezetet, az embereket és az állatokat érő terhelést – írta közleményében a Fővárosi Önkormányzat.