|
|
|
Tweet |
|
|
|
A választási rendszer már eddig is mindenben a Fidesznek kedvezett, de az, hogy a Tisza tavasztól megállíthatatlanul áradt, rettegéssel öntötte el a fideszes agyakat, szíveket. Mostantól ezért újabb és újabb választásjogi, választáseljárási szabálymódosítások várhatók – ’26-ban már boríték sem lesz és a lakcímkártyát sem kell bemutatni – és mindezek együtt a hatalom reményei szerint lehetetlenné teszik a Tisza Párt győzelmét.
Magyar Péter érzékeli a veszélyt. Két napja a Tokaji járásban levő, 250 lakosú Szegi faluban járt. A beszélgetést a június 9-i EP- és önkormányzati választás helyi eseményeinek a felelevenítésével kezdte. A választáshoz közeledve 118-cal megnőtt a falu lélekszáma. A választást a fideszes jelölt nyerte, fellebbezés után a Kúria megismételtette a választást, de a választói névjegyzékről nem húzták le ezt a 118 embert, így ismét a fideszes nyert...
Kiderült, hogy a frissen bejelentkezettek 10-10 ezer forintot kaptak. „Ez szervezett választási csalás volt, ami sok mindent előrevetít 2026-ra, mondta Magyar Péter. „Ha képesek egy ekkora településen 50 százalékkal megnövelni a lakosság létszámát, akkor mire lesznek képesek egy országos választáson?” tette fel a kérdést. A kérdés költői. Bármire, mert most már az „életükről” van szó.
De ugyanezen a választáson ugyanez történt a budapesti I. kerületben is. Ide is furcsa körülmények között jelentkezett be 800 venezuelai állampolgár. És itt is a Fidesz jelöltje győzött – 463 szavazattal. Csakhogy annak idején nyilvánosságra került egy oktatóvideó, amelyen eligazítást tartanak spanyolul, hogy a Fideszre és az ő emberükre, Böröcz Lászlóra kell szavazni. A szöveget papírra is leírták „Sokuk kezében ott volt a cédula vagy a telefonkép az eligazítással” – mondta az ily módon legyőzött ellenzéki polgármester.
A választási csalás lehetőségét jelentősen növeli, a Tisza Párt győzelmi esélyét meg ugyanannyival csökkenti, hogy idén januárban a Belügyminisztériumtól a Rogán-művekhez került az állampolgárok személyiadat- és lakcímnyilvántartása. Hogy miért? A fenti két eset után ez a kérdés is költői.
Mivel egy autokráciában, lényegében már diktatúrában jogi orvoslás nem létezik, az ellenzék egyetlen esélye a mennyiség: annyi embernek kéne ’26-ban a Tiszára szavaznia, hogy az összes választási trükk, csalás együtt se legyen elég. De nem lesz könnyű ennyi szavazót egy táborba hozni. Például sokan még mindig a ’22-ben is kudarcot vallott „összefogást” éltetik, sokan meg véleményfüggővé váltak, a saját első, impulzív ítéletük foglyává. Nem akarják a jót és az egyetlen esélyt látni Magyar Péterben.
A Tisza elnöke egyetlen dologban téved. Ha a párt nem nyer ’26-ban, nem lesz számára „négy év múlva”. Ahogy a hagyományos ellenzéket földre küldte 2022 óriási kudarca, a mostanit is megsemmisítené a csalódás, magát a pártot pedig a rezsim morzsolná fel. Már Orbán sem fiatal, és a mostanihoz hasonló izgalmak nélkül akarja élvezni tovább a hatalmat. Ez érthető is, ha tudjuk, mit mondott a hatalomról Garcia Márquez regényének, a Pátriárka alkonyának diktátora: „olyan, mint egy tündöklő szombat”. Ki csodálkozhat hát, hogy úgy érzi, még sok dolga van: szeretné teljesen és véglegesen visszarángatni az országot az orosz és kínai despotizmusba.
Szerencsére van még idő. Talán a véleménydrogosok jobb belátásra térnek, talán Magyar Péter és a Tisza-szigetek eltökéltsége újabb százezreket vonz majd be… sok még a talán. De az biztos: vagy egész Magyarország a Tisza Pártra szavaz majd, vagy Magyarország új neve Kis-Oroszország lesz.
|
|
|
|