|
|
|
Tweet |
|
|
|
A kvarcórák a 70-es években jelentek meg, és nagyon hamar igen népszerűvé váltak. A mechanikus órák kezdtek kiszorulni a piacról, mivel a digitális kijelzős változatok pillanatok alatt meghódították az embereket. Mindenki kvarcórát akart, és ennek folyományaként a svájci óraiparnak is majdnem leáldozott.
De miért van még napjainkban is szükség a karórákra?
A mobiltelefonok és az okosórák elterjedésével sokan vizionálták azt, hogy a hagyományos karóráknak leáldozott. Mára már szerencsére bebizonyosodott az, hogy mekkorát tévedtek! Az Órashop.hu változatos karórái ugyanis a mai napig hihetetlenül közkedveltek, és ennek az a magyarázata, hogy ez a kiegészítő ma már ékszerré avanzsált. Imádjuk viselni, hiszen olyan mutatós, annyiféle kinézetben készül, egy komolyabb márka pedig igazi presztízst ad a viselőjének, és minden helyzetre, alkalomra találhatunk a ruhánkhoz illő darabot.
A kvarcszerkezet feltalálása
Pierre Curie a nagy kémikus is rendkívüli módon érdeklődött a kvarckristályok iránt. Már 1880-ban észrevette ugyanis azt a jelenséget, hogy a kristályok felületén piezoelektromosság keletkezik. Ezt használták fel az órákban is, mivel az elektromos impulzus hatására szabályos rezgést tapasztaltak a kvarckristály felszínén, ez a szabályos, másodpercenkénti egy rezgés pedig időmérésre is alkalmassá tette.
A kvarcórák kifejlesztése
Hosszú volt az út addig, amíg a kísérleti modellektől eljutottunk a mai apró szerkezetekig. Kezdetekben ugyanis a kvarckristály mérete igen jelentős volt, valamint a hőmérséklet szabályozására is szükség volt. A kristály méretét azonban fokozatosan sikerült lecsökkenteni, ezáltal pedig ma már egy 4 mm-es kristály meg tudja oldani a kvarcórák működtetését, mivel az egy meghatározott frekvencián rezeg.
A kvarcórák működése
A vekkerben tehát egy apró kvarckristály található, mely az oszcillátor része. A működéshez energiaforrásra van szükség, amelyet az elem biztosít. Érdemes megjegyezni, hogy a világ első piacra került kvarcórája a méltán híres és nagyon közkedvelt Seiko Astron volt.
Miért érdemes kvarcszerkezetű modellt vásárolni?
Elmondható az, hogy minden szerkezetnek megvannak a maga előnyei, így van ez a kvarcnál is. A legnagyobb előnyük a pontosság, egyes modellek rádiójel által vezéreltek, így képesek mindig korrigálni a működésüket. Vannak olyan modellek, melyek öntanulók, így lesznek egyre pontosabbak, de még környezeti hőmérséklet alapján történő korrekcióra alkalmas órák is léteznek. További előnyük, hogy folyamatosan működnek, csupán a lemerült elem cseréjét kell időnként elvégezni.
A kvarcórák tehát a bennük lévő kvarckristály rezgése által működnek, a kristály az oszcillátor segítségével adja a folyamatos impulzusokat a léptetőmotor számára, így biztosítja a problémamentes és pontos működést. |
|
|
|