|
|
|
Tweet |
|
|
|
Keleti Ágnes, aki tíz olimpiai érmet szerzett pályafutása során, 103 évesen hunyt el. Ő volt a világ legidősebb olimpiai aranyérmese, és 2019 óta a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka. A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Tornaszövetség saját halottjának tekinti a sportolót, akinek életéről könyv és film is készült.
A köztársasági elnök, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, Deutsch Tamás, a Fidesz Európai Parlamenti képviselője, valamint Gyurcsány Ferenc, Vitályos Eszter kormányszóvivő és Szabó Tünde kormánybiztos is tiszteletét fejezte ki Keleti Ágnes előtt.
Magyar Péter rövid posztban köszönte meg Keleti Ágnesnek mindazt, amit a sportért tett, míg Deutsch Tamás egy fotóval emlékezett meg róla. Gyurcsány Ferenc hosszabb bejegyzésben méltatta Keleti kitartását és elszántságát, amelyet példaértékűnek tart. Vitályos Eszter és Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár is részvétét fejezte ki, hangsúlyozva Keleti életének példamutató voltát.
Szabó Tünde kiemelte, hogy Keleti Ágnes néhány nap múlva, január 9-én ünnepelte volna 104. születésnapját. A sportoló elismerései között szerepel a Nemzet Sportolója cím, a MOB érdemérem, valamint a Prima Primissima díj is.
Keleti Ágnes, született Klein Ágnes, 1921. január 9-én látta meg a napvilágot. A sport iránti szenvedélye korán megmutatkozott, de a komoly tornászkarrier viszonylag későn, 16 évesen indult. Tehetsége azonban hamar kibontakozott, ám a második világháború és a zsidótörvények árnyéka rányomta bélyegét pályafutásának kezdetére. Bujkálásra kényszerült, hamis papírokkal élte túl a holokausztot, miközben édesapját elvesztette. A háború után azonban visszatért a tornához, és elképesztő erővel tört a csúcs felé.
Pályafutása során tíz olimpiai érmet szerzett, köztük öt aranyat (Helsinki 1952: talaj; Melbourne 1956: gerenda, talaj, kéziszercsapat, felemás korlát). Ezzel nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi tornasport legendái közé emelkedett. Stílusa elegáns, precíz és egyedi volt, mozdulataiban a művészet és az erő harmóniája tükröződött. Nem csupán a technikai tudása, hanem a versenyeken sugárzó személyisége is elbűvölte a közönséget.
Keleti Ágnes azonban nem csak sportolóként volt példaértékű. Élete a kitartás, a remény és az újrakezdés szimbóluma. A háború borzalmai, a személyes veszteségek ellenére sosem veszítette el életszeretetét és optimizmusát. Embersége, szerénysége és bölcsessége mindenki számára inspiráló volt.
Az 1956-os melbourne-i olimpia után Ausztráliában élt, majd Izraelben telepedett le, ahol edzőként is sikeres karriert épített. Tornászok generációit nevelte a sportág szeretetére és a kitartó munka értékére. 1990-es években tért vissza Magyarországra, ahol aktívan részt vett a sportéletben, és a fiatal sportolók példaképe maradt.
Számos elismerésben részesült, többek között megkapta a Nemzet Sportolója címet, és beválasztották a Nemzetközi Torna Szövetség Hírességek Csarnokába is. 100. születésnapját világszerte ünnepelték, és a gratulációk között politikusok, sportolók és közéleti személyiségek is megtalálhatóak voltak. |
|
|
|