|
|
|
Tweet |
|
|
|
Az ítélet egy részével kapcsolatban lehet úgy vélekedni, mintha jogállamban élnénk, de ha alaposabban megnézzük az összefüggéseket, akkor az már nagyon nem egyértelmű. Ugyanis az MTVA székházban történtek pont azt mutatják, hogy nem megfelelően működik az adófizetők pénzéből fenntartott közintézmény. Másik kivetnivaló a bírósági eljárásban, hogy több, mint hat évig húzódott az ügymenet.
Megkérdeztük Magyar György ügyvédet, hogy mi a szakmai véleménye erről az ügyről?
„Varjú László elítélése kapcsán hangsúlyozom, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, és ha egy parlamenti képviselő követ el a bíróság által jogerősen megállapított köztörvényes bűncselekményt – bár rendelkezik mentelmi joggal, tehát bizonyos kiváltságokkal –, őt ugyanúgy felelősségre kell vonni, mint bárki mást. A DK képviselőjét pedig a közelmúltban a Kúria jogerősen elmarasztalta a választás rendje elleni bűncselekmény, garázdaság, illetve testi sértés elkövetése miatt, és mindezekért 900 ezer forint pénzbüntetésre ítélték. Így Varju Lászlónak távoznia kell a parlamentből.
Egyébként a konkrét ítéletben három tényállásról volt szó. A választás rendje elleni bűncselekmény abban testesült meg, hogy Varju László még a 2018-as parlamenti választás előtt a körzetében induló egyik jelöltnek anyagi előnyt ígért, ha visszalép. A másik két ügy az MTVA-nál ugyancsak 2018-ban történtekhez kapcsolódik, amikor ellenzéki képviselők jogszerűen léptek be az állami média székházába, ám amikor a közleményük beolvasását erőszak alkalmazásával próbálták elérni, azzal a biztonsági személyzetet intézkedésre kényszerítették, és azzal, hogy az ’összecsapás’ során az őrök egyike nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett, megvalósult a testi sértés bűntette, valamint a garázdaság vétsége” – nyilatkozta portálunknak az ismert ügyvéd.
Mindezen cselekményeket a bíróság bizonyítottnak látta, a döntést nem tisztem minősíteni.Ha pedig abból indulunk ki, hogy a választási bűncselekmény és a súlyos testi sértés bűntette egyenként is három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, a 900 ezer forint enyhe szankció, amit az időmúlás is indokol, mert az eljárás kevéssé érthető okokból hat évig húzódott.
Képviselőként ment az MTVA székházába – védekezett Varju. A mentelmi jog azonban csak arra vonatkozik, hogy a képviselő bíróság vagy hatóság előtt – megválasztása napjától képviselői megbízatásának ideje alatt és azt követően – nem vonható felelősségre leadott szavazata, továbbá a képviselői megbízatásának gyakorlása során a képviselői megbízatásával összefüggésben általa közölt tény vagy vélemény miatt. A mentesség azonban nem terjed ki a köztörvényes bűncselekményekre. Annak viszont nincs akadálya, hogy Varju elinduljon az időközi választáson – feltéve, hogy azt jövő év márciusának végéig kiírják –, mert a közügyek gyakorlásától nem tiltották el - fejtette ki Magyar György.
A DK pártközpontján keresztül kerestük Varjú Lászlót is, de cikkünk megjelenéséig nem reagált.
Kertész Z István |
|
|
|