|
|
|
Tweet |
|
|
|
Meghosszabbítja a kormány az üzemanyagra kivetett hatósági árat és az alapvető élelmiszerekre vonatkozó árstopot is – jelentette be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a szombati Kormányinfón. A döntés a következő három hónapról szól, tehát december végéig.
A tárcavezető úgy fogalmazott, hogy a kormány úgy látja, amíg a szankciók hatályban vannak, addig nem látszik, hogy reális esély lenne arra, hogy javuljon az energiahordozók árszintjének kérdése, ezért a rendkívüli helyzetre tekintettel a benzin- és élelmiszerárstopot meghosszabbítja.
Megjegyezte, hogy az elmúlt hónapok tapasztalatai szerint, bár kisebb fennakadások voltak az üzemanyag-ellátásban, de általánosságban mindenki tudott tankolni. Ha azt kell mérlegre tenni, hogy mi a jobb: 800 forintos benzin- és dízelár, és akkor minden kúton lehet tankolni, vagy pedig 480 forint marad az ár, de időnként vannak fennakadások, akkor nem kérdés, hogy az utóbbi a jó megoldás.
Az országnak vannak tartalékai, illetve a Mol működésének, nagyságának is köszönhető, hogy egyáltalán képesek ilyen ársapkát bevezetni.
Ha bármilyen drámai változás lenne, akkor a kormány áttekinti a döntéseit. Most úgy látják, hogy ha nem is zökkenőmentesen, de az év végéig mind a hatósági áras üzemanyag, mind az árstopos alapvető élelmiszerek fentarthatók. Nagy Márton jelezte, hogy támogatta a döntést, mert ez egy nem normális piacon való beavatkozás. Egy szankcióval terhelt energiaválság dúl, az infláció emelkedik, a családok terhei növekednek. A kérdés ezért úgy merül fel, hogy mikor kell elengedni az ársapkákat.
Jelenleg az inflációban nem látszik fordulat, az MNB előrejelzése szerint tovább fog emelkedni. Nézve a telet is, nem indokolt az ársapka kivezetése, de természetesen ezek nem fognak örökké velünk maradni.
Gulyás Gergely felhívta a figyelmet, hogy a december 31-én kifutó kamatstop kapcsán a kabinet szándéka az – és erről döntést is fognak hozni –, hogy azt is legalább fél évvel meghosszabbítják. Alapvetően jelzáloghitelekről van szó, amelyek mögött otthonok vannak. Ezt azért közölte már most, hogy lehessen vele tervezni. Szerinte mindez azt jelenti, hogy a magyar családok számára továbbra is vannak olyan termékek, amelyek a válság előtti árszinten érhetők el, valamint a kamatokat is féken tudják tartani. Ez több tízezer háztartásnak nyújt segítséget.
Azzal, hogy az üzemanyagárakat is féken tartják – Magyarországon a legalacsonyabb a benzin és a dízel ára Európában –, segíteni tudják a családok mindennapi megélhetését.
Arról is beszélt, hogy a rezsicsökkentést is az átlagfogyasztásig fenntartják, és az első számlák érkezése után az látszik, hogy összességében többen férnek bele a meghatározott átlagos mennyiségbe. Azzal, hogy nem piaci árat kell fizetni a gázért és az áramért, havi 150-180 ezer forintos támogatást ad a kormány a családoknak. A kormány mindent megtesz azért, hogy olyan általános gazdasági helyzet legyen, és olyanok legyenek a magyar költségvetés adottságai, hogy ezeket az intézkedéseket fenntarthassák.
|
|
|
|