Lázár János, a kulturális örökség védelméért felelős miniszter, bejelentette, hogy a Turul-szobor műemléki védelem alá kerül. Döntését azzal indokolta, hogy az emlékmű a II. világháború katonai és polgári áldozatai előtt tiszteleg, és bár politikai viták kereszttüzében áll, ez nem lehet ok arra, hogy pusztulásra ítéljék.
Kovács Gergely, a XII. kerület polgármestere, korábban azt ígérte, hogy elbontatja a szobrot, de később azt mondta, hogy nem ez lesz az első intézkedései között, mivel nem akar utcai harcot vívni a Mi Hazánk híveivel. Kovács szerint a szoborparkba kerülhet az emlékmű, de Lázár döntését tévedésnek tartja, és úgy véli, hogy a miniszter valójában a MÁV-ot akarta műemlékké nyilvánítani.
A Mi Hazánk párt és Toroczkai László rögvest reagáltak a tervre, és erődemonstrációt hirdettek október 23-ra a szobor védelmében, amelyhez már 20 szervezet csatlakozott. Kovács szerint a szobor közelében volt az egyik legkegyetlenebb nyilas szervezet központja a második világháború idején, ami miatt sok embert bánt a szobor jelenléte.
Kovács Gergely szerint a kerületben sok más építészeti érték van, amelyek valóban érdemesek lennének a műemléki védettségre, mint például az egykori Tündérhegyi Pszichiátria épülete. A MIÉP felajánlotta, hogy fizetne a szoborért, mivel annak idején az önkormányzat is fizetett érte. A párt hajlandó lenne a XII. kerületi képviselő-testület által megállapított méltányos és reális összegű megváltási díjat adni a turulért.