![]() |
|
![]() |
|
Tweet |
|
|
![]() |
|
Magyar Péter országjárása Szegedre érkezett, ahol látványos tömeg várta, míg eközben a régi ellenzék pártjai és képviselői Budapesten az Erzsébet hídon tüntettek, és látványos fotók születtek az elfoglalt hídról. A két rendezvény közé azonban nagyon nem lehet egyenlőségjelet tenni. A két párhuzamos rendezvény rámutatott a célok és stratégiák ordító különbségére. #ötpontban
1. MI A CÉL? Hadházy Ákos a “technofasiszta gyülekezési törvény visszavonását” jelölte meg célként, amelyet a szavazók egy jó része aligha ért meg elsőre. Vagy másodikra. A tüntetésen jelen volt több régi ellenzéki párt képviselője, az MSZP elnöke, a DK most megválasztott képviselője és a Momentum több politikusa is. Mi a cél választási értelemben? Jövőre elképzelhető egy régi ellenzéki közös pártlista? Magyar Péter ezzel szemben világosan kijelölte a célt: a Tisza le akarja győzni egyedül a Fideszt, és kedden már a kétharmados győzelmet tűzte ki célként.
2. MI VOLT AZ ÜZENET? Az Erzsébet hídon felszólalók, az ott lévő politikusok és a Partizán élő adásában nyilatkozók is többféle üzenetet fogalmaztak meg a legkülönbözőbb témában. De mit üzent az egész rendezvény választónak? Nem sikerült feloldani azt az ellentmondást, hogy ha 24 órás tüntetést hirdettek, most miért mennek haza hajnali négykor, bár Hadházy azzal igyekezett menteni a dolgot, hogy a hidegben ennek “nagyobb a sportértéke”. Magyar Péter ezzel szemben világos üzenetekkel érkezett Szegedre, és a rendezvénye egy országjárásba, informális népszavazási aláírásgyűjtés, egy nagyobb stratégiába illeszkedik, amelyen a 2026-os győzelem a célja. Magyar a pesti történésekre is reagált: “aki nem a Tiszára szavaz, az Orbán Viktor hatalomban tartására szavaz”, míg az Erzsébet hídon állók úgy tettek, mintha a Tisza nem létezne.
3. MILYEN TÉMÁK KERÜLTEK ELŐ? Meg sem kísérlem felsorolni, hogy az Erzsébet hídon milyen témák záporoztak a megszámlálhatatlanul sok szónoktól. Volt szó a gyülekezési jogról, LMBTQ-jogokról, oktatási helyzetről,a bírói függetlenségről, energiapolitikáról (?) és így tovább. Magyar Péter ennél kevesebb témát vett elő, középpontban a Fidesz és Orbán Viktor támadása állt. A Tisza elnöke Szegeden például az élelmiszerinfláció mértékét vetette össze a miniszterelnök és Lázár János vagyonával. Magyar azzal is támadta Orbánt, hogy utána fotón mutogatta, mennyivel kevesebben várták a miniszterelnököt Szegeden.
4. MILYEN SZAVAZÓKNAK SZÓL? Magyar Péternél egyértelmű: tiszások voltak a rendezvényén, akik jövőre a Tiszára fognak szavazni. Emellett az országjárása arról szól, hogy megnyerje a bizonytalanokat. Az Erzsébet hídi tüntetőkről nehezebb megtippelni, milyen szavazók voltak, és pontosan kinek akartak szólni a felszólalók. Ott volt több régi ellenzéki pártvezető is pártzászlóval, de ők nem szólalhattak fel. Esélyes, hogy sok Erzsébet hídon álló is jövőre így a Tiszára húzza majd be az ikszet világos politikai üzenet híján.
5. MI LESZ A FOLYTATÁS? Hadházy Ákos jövő hétre újra tüntetést hirdetett, akkor lehet, megint megpróbálja a 24 órás hídfoglalást. A Momentum pedig pénteken alighanem megint várja a miniszterelnököt a közmédia épület előtt - eredmény nélkül. Nem látni azonban most, hová fut ki ez a történet. Magyar Péternél világos: folytatja az országjárását és az aláírásgyűjtést. A két ellenzéki rendezvény abban hasonlít tehát, hogy látványos képek készültek, de politikai és stratégiai értelemben legalább ilyen látványos a különbség.
(forrás: Dull Szabolcs)
|
|
|
|