HÍRHATÁR ONLINE - Törvényben korlátoznák az országgyűlési képviselők jogait

HÍRHATÁR ONLINE
   
 2024.04.25.
 Csütörtök
Ma Márk napja van.
Holnap Ervin napja lesz.
   EUR árfolyam
   392,92 Ft
   CHF árfolyam
   401,4& Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | BLOG | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2019. 03. 27. 17:56     


Törvényben korlátoznák az országgyűlési képviselők jogait
Kedden az Országgyűlés Igazságügyi bizottságában olyan határozatot fogadott el a kormánypárti többség, amely szerint a parlamenti képviselőknek szigorítanák a középületekbe és a közintézményekbe való bejutásukat és az ottani munkavégzésüket.

A tegnapi nap egy újabb merénylettel zárult a magyar közéletre, az Országgyűlés Igazságügyi bizottságában olyan határozatot hozott a kormánypárti többség, amellyel a parlamenti képviselők az eddig sem túl tág lehetőségeit jelentősen szűkítenék.

 

A középületekbe és közintézményekbe való bejutásukat korlátoznák a bizottságban meghozott döntés szerint. Ezt a szigorítást Kövér László, az Országgyűlés elnöke eszelte ki és ez a bizottság volt hajlandó felvállalni az ötletet. A Fidesz-KDNP kétharmados parlamenti többsége minden bizonnyal meg fogja ezt a határozatot szavazni, így nagy valószínűség szerint bekerül a képviselők jogállásáról szóló törvénybe.

 

Az Igazságügyi bizottság jelen lévő ellenzéki: Jobbikos, MSZP-s és DK-s tagjai hiába tiltakoztak a javaslat elfogadása ellen, a bizottságon belüli kormánytöbbséget nem tudták meggyőzni arról, hogy a határozat súlyosan sérti a népképviselet elvét is.

 

Szél Bernadett és Bősz Anett független képviselők is erősítették az ellenzéki oldalt, de nekik szavazati joguk – mivel nem tagok a bizottságban – nem volt.

 

Szél Bernadett felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az országgyűlési képviselőket nem szabadna munkájukban korlátozni, mert ha a tárgyalt határozatot a parlament elfogadja, akkor már csak a bábszínházzá alacsonyított országgyűlésbe lehetnének és nem láthatnák el választóik érdekképviseletét.

 

Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a parlamenti képviselők eddigi lehetőségeinek bárminemű szűkítése, korlátozása, a jogállamiság lebontásának újabb és lényeges mérföldköve. A kormánypártiak azon indoklása, hogy ellenőrizhető legyen a képviselők belépése a középületekbe és a közintézményekbe, abba az alapvető elvbe ütközik, hogy vajon ki lenne jogosult ezen ellenőrzésekre, ki felügyelné azt. Mert, ha lenne vagy a jövőben létrehoznának ilyen szervezetet vagy megbíznának vele személyt, személyeket, akkor azzal szintén súlyosan sérülne a parlamentáris demokrácia. A képviselőket a szavazók küldik a Parlamentbe, ezért csakis ők gyakorolhatnának felettük ellenőrzési jogot. A szavazó a voksáért cserébe azt várja, hogy az érdekeit minél inkább képviselje az, akit bejuttat az Országgyűlésbe. Ha a beszavazott képviselőt bárkinek joga lenne bármilyen alapon ellenőrizni vagy munkájában korlátozni, akkor a mindenkori hatalomban lévők még aránytalanabb túl-hatalmat kapnának.

 

Jelenleg még az a törvényi rendelkezés van érvényben, hogy bármely országgyűlési képviselő bármely középületbe vagy közintézménybe beléphet és nem csak beléphet, hanem ott a munkájában – elsősorban a felkeresett intézmény vezetőjének támogatnia kell! Igaz, hogy ezt már az MTVA (Magyar Rádió és Televízió Alapítvány) székházában sem tették meg, sőt éppen az ellenkezője valósult meg annak, mint aminek a törvény szerint történnie kellett volna.

 

Azonban, ha már a törvényt is úgy alakítják át, ahogy a kormánypártoknak kedvező, akkor rendkívül súlyos mértékben romlik az ellenzéki szavazók érdekeinek védelme.

 

Külön ki kell térni arra is, hogy az Európai Parlamenti képviselőknek is saját országukban jelentősen csorbulnának a jogai, a munkájuk elvégzésének feltételei. Talán ezért is felszólalhatna az unió.

 

Ezért a tegnapi törvényjavaslat sokkal nagyobb probléma, mint, aminek első pillanatban látszik. Nem véletlen, hogy az országgyűlési képviselőknek ilyen felhatalmazásuk van, ugyanis, ez egy ellenőrzési jog, az állam, az állam szervezeteinek működése felett. Ha bármihez kötnék, például előzetes bejelentéshez, akkor a lényege, a tényleges ellenőrzés szűnne meg.

 

Kertész Z István


További hírek

  Menj biztosra! Válaszd a koncentrátumot!
2024. 04. 25. 16:05 fovarosi-hirhatar.hu
  Az unió történetének legnagyobb bővítése
2024. 04. 24. 17:17 pecsi-hirhatar.hu
  Nagyobb védelem az egyre kifinomultabb emberkereskedelem ellen
2024. 04. 23. 19:19 pecsi-hirhatar.hu
  A bejárati ajtó több mint egy egyszerű nyílászáró
2024. 04. 23. 16:35 hirhatar.hu
  Mutatunk két kihagyhatatlan süteményreceptet, amit neked is meg kell kóstolni!
2024. 04. 23. 16:28 fovarosi-hirhatar.hu
  A műanyag bejárati ajtó beszerelésének költsége valóban felér egy rémálommal?
2024. 04. 23. 16:26 fovarosi-hirhatar.hu
  Hagyományőrzés az iskolában
2024. 04. 23. 16:19 13keruleti-hirhatar.hu
  Az elektromos autók töltésének folyamata is megállíthatatlanul fejlődik
2024. 04. 22. 15:35 fovarosi-hirhatar.hu
  Díjátadó borkóstolóval színesítve
2024. 04. 21. 21:49 pecsi-hirhatar.hu
  Nehogy tragikus hős legyen
2024. 04. 21. 10:22 hirhatar.hu





IMPRESSZUM | SZABÁLYZAT

(c)2o15-2o23 Hírhatár Lapcsoport