Nem csökken a Visegrádi-hegységben lévő Prédikálószéken tavaly októberben átadott kilátótorony népszerűsége. Szó szerint tömegek zarándokolnak fel megcsodálni a panorámát. Azonban az építtető Pilisi Parkerdő Zrt. több szempontból is rossz döntést hozott. Nem elég magas az építmény, legalább két emeletnyi hiányzik ahhoz, hogy a Visegrádi-hegység belseje felé, a Dobogókő irányába is megnyíljon a panoráma. Továbbá a kilátó szerkezete úgy lett megtervezve, hogy a tartógerendázat túlságosan is belelóg a látképbe ugyanakkor az építmény vihar ellen nem nyújt menedéket. Ezen csökevényei ellenére is jó, hogy megépült, de ennyi pénzből kiküszöbölhetők lehettek volna a hibái is.
Most az iskolai szünidőben hétköznap is rengetegen zarándokolnak ide, jelentős részük a Vadálló-köveken keresztül. Ezért is hívjuk fel a figyelmet arra, hogy a Vadálló-kövek rendkívül látványos és izgalmas turistaösvény kanyarog fel rajta, hazai viszonylatban különösen nehéz terepnek számít. Sokan csak kinézik az internetről, hogy például Dömösről csupán négy és fél kilométerre van az új kilátótorony, de a nagy szintkülönbségre és a görgetegesen felvezető ösvényre nem figyelnek eléggé. Mind többen vannak olyanok, akik magánjárművükkel leparkolnak Dömösön és így kívánják elérni a kilátót. Viszont vissza kell térniük a kiindulópontra, ami a Vadálló-köveken nem csak a felkapaszkodást, hanem a leereszkedést is magába foglalja.
Míg felfelé elég jól követhető a piros háromszög turistajelzés, addig lefelé, az Árpád trónja nevű sziklaalakzatnál, ami felülről az első andezit-képződmény, sokan nem veszik észre, hogy a jelzés már nem vezet ki a jó kilátást nyújtó szakaszra. A turistaút itt biztonsági okok miatt, beljebb vezet a hegygerinc élétől. A probléma akkor adódik, amikor az említett Árpád trónjáról visszatérnének a ténylegesen jelzett turistaútra. Így csak a nagyon gyakorlott és nem tériszonyos turistáknak, és nekik is csak nagyon óvatosan szabadna itt leereszkedni! Amikor vasárnap kint jártunk, harminc lefelé jövő kirándulóból mind a harminc erre akart jönni, persze míg ott voltunk szóltunk mindenkinek.
A Vadálló-kövek hazai viszonylatban igen ritka sziklaképződmény sor, amelynek jellegzetesebb alakzatai a XX. század elején külön, olykor igen találó neveket is kaptak. A Nagytuskó, a Felkiáltó jel, a Széles Torony, a Függő kő, a Pichl repedés és az Árpád trónja a gerincen, míg a Szőkeforrás völgye felé lejjebb egy másik sziklasorban: a Négyujjú torony, a Szaffka torony valamint a Barát és Apáca nevű képződményt foglal helyet. Sajnos utóbbiról a névadást ihlető fityula már ledőlt, akárcsak a Négyujjú torony egyik ujja. A kis völgy túloldalán szintén látszanak egy gerincen sziklaformációk, ez a négy alakzat a Kis-Vadálló-köveket alkotja.
A rendkívüli látványosság, a gyönyörű tájképi környezet se feledtesse azonban, hogy megfelelő felkészültség kell a Vadálló-kövek felkereséséhez. Már az idén legalább kétszer vonult ki ide a katasztrófavédelem, súlyos turistabalesetekhez.
Azonban most már van másik jelzett turistaút is az új kilátótoronyhoz, igaz, hogy sokkal kevésbé látványos és több, mint kétszer hosszabban kanyarog, mint az eddig felvezető piros háromszögjelzés, de minden kitettség nélkül és kényelmes földúton vezeti fel, vagy akár éppen le a Prédikálószékre túrázókat. A Dömös és a Pilisszentlászló közötti piros kereszt jelzés csatlakozik a kilátóhoz vezető piros háromszög jelzéshez.
Kertész Z István/fotó: Lindner Márton