Az ártstop kivezetése komoly áremelkedésekkel járhat: a sertés- és a csirkehúsok 30-30, a tartós élelmiszerek közül a liszt 50, az étolaj pedig akár 60-70 százalékkal is megdrágulhatna még a jelenlegi árakhoz képest is. Ez az áremelkedést nem ehet elkerülni - nyilatkozta az Agrárszektor érdeklődésére Raskó György, agrárközgazdász.
A szakember szerint a 2,8%-os UHT-tej kivételével a nagy nemzetközi láncoknál van elegendő az árstopos élelmiszerekből, így ezeknél nem kell áruhiánytól tartani. A tej viszont más lapra tartozik, abból még a nagy üzletekben sincs mindig elegendő, gyakran csak reggelente lehet kapni az ársapkás tejből - mondta az agrárközgazdász.
Beszélt arról is, hogy a fogyasztók az árstopos termékek közül a tartós élelmiszernek minősülő termékekből, így a lisztből, cukorból és étolajból mintegy 1,5-ször annyit vásároltak az elmúlt egy évben, mint amennyit egyébként szoktak. Ez jellemzően spekulációs célú felvásárlás.
A húsok kapcsán a szakember elmondta, hogy a sertéscombon mostanáig minimális vesztesége volt a boltoknak, amit még el tudtak viselni. Az élelmiszerdrágulások most egy olyan szakaszba léptek, hogy a sertéshús ára is meg fog emelkedni, az ezzel kapcsolatos veszteség pedig olyan mértékű lesz, hogy átmenetileg a sertéshús is hiánycikknek számíthat a közeljövőben.
Ha május 1-jével megszüntetnék az árstopot, akkor jelentős áremelkedésre lehetne számítani az érintett élelmiszereknél. Az étolaj 60-70%-kal, a liszt legalább 50%-kal, sertéscomb és csirkemell 30%-kal, cukor pedig 100%-kal drágulna. Ezért húzza el a kivezetést a kormány, mivel ezeknek a termékeknek az ára nem fog a 2021. októberi árszintre visszaesni.