Nem biztonsági kockázat miatt történik a szigorítás – bár a 15 évesnél fiatalabbakra és a terhesekre vonatkozó tiltás is van –, hanem, mert az amalgámban található higanyt akarja megfogni az EU, hogy a veszélyes anyag ne tudjon bekerülni a környezetbe – írja a Népszava.
Ahhoz hogy a fogászati rendelőkből ne kerüljön ki az amalgám, át kell alakítani a fogászati székeket, fel kell őket szerelni úgynevezett amalgámszűrővel, ami megakadályozza, hogy egy foghúzásnál vagy töméscserénél az apró amalgámszemcsék az öblítővízzel együtt a csatornahálózatba jussanak. A legújabb székek már tudják ezt alapból, a régiek átalakítása viszont nagyjából egymillió forintba kerül.
„A baj az, hogy sok rendelőben nem olyan a gép, illetve a vízhálózat, amelyhez föl lehet szerelni a fúrásnál, csiszolásnál keletkező amalgámrészecske szűrőt” – nyilatkozta egy fogorvos a Népszavának.
A Fogorvosi Kamara becslése szerint nagyjából 7 milliárd forintos állami támogatásra lenne szüksége a szakmának ahhoz, hogy le tudják cserélni a gépparkot, a közegészségügyi fogorvosok önerőből nem tudnak ilyen fejlesztéseket végrehajtani.