A megállapodás szerint az MVM tavaly óta hat alkalommal hívott le egyesével 100 és 250 millió euró (40 és 100 milliárd forint) közötti összegeket, amelyeket néhány héten vagy hónapon belül visszafizetett. Az utolsó hitellehívás 2023. december 6-án történt (ekkor 250 millió eurót, azaz 100 milliárd forintot hívtak le), amit a cég tájékoztatása alapján még (vagy legalábbis az adatközlésig) nem fizettek vissza.
Jávor Benedek a posztjában megjegyzi azt is, hogy az MVM tavaly november végén 309 milliárd osztalékelőleget fizetett be a magyar költségvetésbe, 100 milliárd forinttal többet, mint „a szeptemberi kommunikációban szereplő" 209 milliárd forint adózás utáni eredmény – idézi a hvg.hu.
Jávor szerint „különös egybeesés”, hogy alig egy hétre rá a cég lehívott 100 milliárd forintot a hitelkeret-szerződésből. Véleménye szerint mindez azt támasztja alá, hogy a 309 milliárdos befizetés „talán erőn felüli vállalás” volt a cég részéről, az így jelentkező pénzhiányt pedig a kínaiak pénzével orvosolhatta az MVM.
Ez Jávor feltételezése, a kikért adatok alapján nem lehet alátámasztani, ahogy azt sem tudni, a cég visszafizette-e azóta a pénzt.
Az MVM novemberben a cégcsoport 2023. évi eredményességével és stabil pénzügyi pozíciójával magyarázta a 309 milliárdos befizetést, a Jávor által említett 209 milliárd pedig az első féléves bevételük volt. A szokatlan befizetéssel kapcsolatban Varga Mihály december elején arról beszélt: a pénz nem a Budapest Airport megvásárlására ment el, hanem a költségvetés egyenesbe hozása érdekében. A pénzügyminisztérium szerint a 309 milliárdos osztalék azért vált lehetségessé, mert csökkentek az energiaárak – írja a portál.