|
|
|
Tweet |
|
|
|
2022-ben 16,5 milliárd forint árbevételt és rekordnak számító bő 8 milliárd forint adózott profitot hozott a Széchenyi Kártyához kapcsolódó hitelbiznisz. A programot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) fő cége, a KAVOSZ Széchenyi Kártya Program Zrt. koordinálja. A megtermelt 8 milliárdos profitból 1,2 milliárd forint osztalékot szavazott meg magának a cégben fele-fele részben részvényes kamara, illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ).
A hitelkártyaprogram mellet mással is foglalkozik az iparkamara, szinte céghálót növeszt maga köré. Már öt KAVOSZ-cég működik, miután tavaly két új társaságot jegyeztek be KAVOSZ Szolgáltató Nonprofit Zrt., illetve KAVOSZ E-Green Zrt.-t néven.
Az említetteken kívül két további cégben tulajdonos a KAVOSZ Zrt.: 100 százalékos leányvállalata, a KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt., amelynek a főtevékenysége a hitelnyújtás.
Van kockázati tőkealapkezelője is a kamarának, arról azonban nincs hír, hogy a KAVOSZ Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. aktivizálta volna magát. A cégben a KAVOSZ tulajdonrésze 40 százalék, a többséget a Spark Hungary Technológiai és Üzletfejlesztési Zrt. jegyzi.
Közös a cégbirodalom tagjaiban az, hogy az összes társaságban vezető tisztségviselő, vagyis az igazgatóság vagy a felügyelőbizottság (fb) tagja Parragh László, az MKIK elnöke.
A lap vizsgálódása nyomán kiderült, hogy a KAVOSZ Zrt. beszámolója szerint az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjainak 2022. évi járandósága összesen 161,587 millió forint volt. Parragh az igazgatóság elnöke, az nem derül ki a beszámolóból, hogy mennyi tiszteletdíjra jogosult, de abból, hogy a tíz igazgatósági és fb-tag havonta együttesen 13,46 millió tiszteletdíjat kaphat, valószínűsíthető, hogy az igazgatóság elnöke havi egymillió forint feletti javadalmazásban részesül.
Szintén igazgatósági elnök Parragh a KAVOSZ Vállalkozásfejlesztési Zrt.-ben, azonban az innen kapott tiszteletdíj elhanyagolható lehet, mert a vezetőtestületi tagok számára 2022-ben összesen kifizetett járandóság 6,72 millió forint volt. Vagyis havonta 560 ezer forintot oszthattak szét a múlt évben hatuk között.
Parraghnak a cégnyilvántartás szerint van két saját, Magyarországon bejegyzett vállalkozása, onnan sem dől a pénz a mérlegük alapján. A MÁV is bevételi forrást jelent a volt miniszternek, innen havi apanázst kap, miután tavaly tavasszal teljes sorcsere történt a vasúttársaságnál, és beválasztották az igazgatóságba. Ahogy bekerült, meg is emelték a tiszteletdíjakat: az év elején még 500 ezer forintos apanázs 1 millió 160 ezer forintra ugrott.
Parraghot több soron kérdezték a bevételeiről, de azokat rendre elhárította, mondván, irritáló lenne, ha kimondaná az összeget. Ugyanakkor aprópénznek nevezte akkori felesége javadalmazását, aki a monetáris tanács tagjaként az idő szerint havi 3 millió forintot kapott. Ehhez képest a kamarai cégek és a Magyarországon bejegyzett saját cégérdekeltségei még a MÁV-os tiszteletdíjjal együtt sem múlják felül érdemben a feleség akkortájt 36 milliós javadalmát.
Az évi 100 milliós bevétel viszont meglehet Parraghnak a nemzeti olajvállalat, a Mol Nyrt. igazgatósági tagsága miatt. A Mol közgyűlésére készített beszámoló alapján 2021-ben a Parraghnak kifizetett teljes javadalmazás 83 455 375 forint volt, ami havi több mint 7 millió forint, a 2022-re megítélt összeg pedig 78 289 674 forint volt. Ezzel Parragh a Mol összes igazgatósági tagját lekörözte, pedig olyan nagyágyúkkal ül együtt a testületben, mint Csányi Sándor OTP-elnök, Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter és jegybankelnök, valamint Martonyi János volt külügyminiszter. |
|
|
|