Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Ervin napja van.

Európai Egy(b)esült Államok

2014-05-09 22:27:32


Kérdőjel…

 

Olvasom, hogy Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, már sokadik kortes-beszédében ilyeténképpen fogalmazza meg az EU lehetséges jövőjét arra az estre, ha az versenyképes szeretne maradni az USA-val, Kínával és Indiával.

 

Mondanám, hogy igaza van. Egy, a politikai hitvallását, állami berendezkedését, szerkezeti struktúráját az USA mintájára felépítő Európa végleg átléphetne akár a jövő évszázadba. Tehetné ezt a siker reményével is.

 

Ám úgy tűnik, az Unió alapító atyáinak (és gyorsan tegyük hozzá) anyáinak e nagy ívű jövőképe manapság inkább egyre távolodni, mintsem közeledni látszik.

 

Ellent mondanak ennek – többek között – az Unió egészét sújtó gazdasági válság, a százmilliós nagyságrendű munkanélküliség, a határok szabad átjárhatóságát kísérő megélhetési munkaerő-migráció aránytalanságai, a nemzet-államok belső frusztrációi és ezek politikai leképeződései.

 

Európa, ebben az összefüggésben, változatlanul nem hasonlít az USA-ra. Ott a társadalom szinte valamennyi államban hasonló formákat ölt és tükröz. Valamennyien (tősgyökeresek és bevándoroltak) amerikaiak, ugyanazt a nyelvet beszélik, kultúrájukban azonosak; csak a munkahely és az egyéni felfogás (származás, stb.) határozza meg, ki, hol, miért és meddig telepedik le. Az államok közötti váltás inkább földrajzi, mintsem etnikai, kulturális, faji, nyelvi, vallási vagy egyéb kihívás. A helyi szokások, törvényhozási előírások, adók változhatnak ugyan, ám a Nagy Olvasztótégely filozófiáján nem ütnek rést. Az államok szintjén és között konfliktusok nincsenek és még a horizonton sem látszanak ilyenek.

 

Ez a mi Jó, öreg Európánk egyelőre a legkevésbé sem hajaz a nagy vízen túli viszonyokra. Különböző nyelvi, kulturális, vallási, gazdasági fejlettségű és munkakultúrájú államok borítják testét; odaát Kalifornia államon belül Los Angeles és San Francisco között kb. 600km a távolság, mégis ugyanaz az állam. Ideát ezen távolsággal akár négy-öt országot is érinthetünk. Meglehet, hogy manapság mindezt útlevél és vízum nélkül tehetjük, mégis, tudjuk jól, mikor léptünk át egy másik államba. Ha más nem is, de a nyelvi, kulturális másságok erre időben figyelmeztetnek. Meg amúgy is tudjuk, tanultuk, érezzük, így szocializálódtunk.

 

A helyzet ma nem kedvez az Unió magasabb szintjének. Jó, ha nem következik be visszalépés, ami leginkább a nemzetállamok jól bevált védelmi reflexeinek keresésében nyilvánul meg; bizalmatlanság a másik ország(ok) iránt, saját gyengeségeinkért a mások hibáztatása, közel –és távolmúlt kellemetlen kapcsolatainak újra megélése. Nem ragozom, valamennyien európaiak vagyunk, tudjuk a leckét.

 

Az Európai Egyesült Államok létrejötte ma nem realitás. Szép és nemes álom, üveggolyók, léggömbök. Megvalósulásához – nézetem szerint – csak egy újabb, közösen megélt, kontinens méretű drámai élmény, katarzis vihet majd -  egyszer -  közelebb.

 

Földrészünk történelme és jelenkorának láttán az Európai „Egybesült” Államok elnevezés közelebb lenne az igazsághoz. Nem szép.

 

 

- rigi -

 

 



Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Mindannyiunk leghőbb vágya a fiatalos, vonzó megjelenés, és ebbe beletartozik az élénk tekintet, a jól ápolt, ...
Bővebben >>