Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Ervin napja van.

Mesterházy és a tömegek

2013-05-23 10:06:40


A megmérettetés várat magára. Meddig még?

 

Minden jel szerint még, (vagy már csak?) egy év van hátra a következő országgyűlési választásokig. A kormánypárt és vezetője ismert és kész is a kampányra. Fölénnyel vezeti a közvélemény kutatásokat, magabiztos, saját sikerében kicsit sem kételkedő.

 

Ellenzéki oldalon már korántsem ilyen egyértelmű a helyzet. Sok a bizonytalansági tényező, a megválaszolatlan kérdés, ami, valljuk be, nem könnyíti meg az eligazodást.

 

A felmérések szerint az ellenzék összes szereplőjének mai támogatottsága együttesen sem éri el a hatalmon lévőkét. Pedig együttműködésük – minden nehézkességük és esendőségük ellenére is – formálódik, végső céljaik egybeesnek.

 

És mégis. Ott lebeg már hosszabb ideje a milliódolláros kérdés:

 

ki fogja, akarja és lesz képes az összefogott ellenzék arculatát megjeleníteni, közös programjának hívó gondolatait befogadható módon megfogalmazni, és kampányát egy tisztes eredmény reményében levezényelni?

 

Sokan várják már, hogy letisztuljon a kép: a most szóba jöhető ellenzéki vezetők közül ki lesz a végső kihívó?

 

Mert úgy vélik – és éppenséggel nem is alaptalanul – hogy az ellenzéki erőknek nem az volna az elsődleges feladatuk, hogy konkrét, minden részletre kitérő, komplex szakpolitikai programokat dolgozzanak ki és azokat tanácskozásokon egymással megvitassák és próbálják meg egyeztetni. Ez, a tömegek szempontjából, lássuk be, igencsak másod-harmadlagos.

 

A kihívó szerepére esélyes személyek számban nincsenek sokan, valamennyien jól ismertek. Erényeik és gyengeségeik egyaránt.

 

Gyurcsány Ferenc, a DK vezetője, volt miniszterelnök. Jó szervező és hasonlóan jó szónok, végigvezetett egy sikeres kampányt, és nyert választást Orbánnal szemben. Kormányzásában már korántsem mutatott fel ilyen erényeket, lemondásra kényszerült. Azóta is aktívan politizál és szervez, kampányol, szerepel, nem hátrál meg, ha tömegek előtt kell szónokolnia. Tisztában van azzal, aligha lehet a formálódó ellenzék vezéralakja.

 

Bajnai Gordon, szintén volt miniszterelnök. Nem választáson nyerte el pozícióját, az adott körülmények között mégis jó, nemzetközi szinten is elismert teljesítményt nyújtott. A legutóbbi választási vereség személyétől függetlenül következett be. Magas szakmai tudás, európai értékrend és stílus jellemzik. Az Együtt 2014 élén harcosabb, markánsabb karakterű oldalát mutatja; bizonyítottan hozza vállalt feladatát: szervez, irányít, fazont szab és sokak meglepetésére nagyobb tömegek előtt is bátran, mozgósítóan és sikerrel szerepel.

 

Nem véletlen, hogy ellenfelei különös elánnal támadják és „karakter- gyilkolják” (új magyar ige.) Integráló, megnyerő személyiség.

 

Mesterházy Attila, akit az MSZP vezetősége állított pártja élére, új hullámos, fiatal politikus. Annak ellenére, hogy hosszabb ideje a belpolitikai mainstreamhez tartozik, még mindig a legkevésbé ismerhetik a tömegek.

 

Jó szervezőnek, határozott elképzelésekkel rendelkezőnek mondják, aki sikerrel építi a párt új arculatát, egy sorral hátrébb rakva a párt régebbi, el-és megkopott arcait. A legnagyobb ellenzéki erő és szervezet birtokában és tudatában vesz részt a formálódó választási együttműködés hogyanjainak és mikéntjeinek kidolgozásában.

 

Túl van egy évértékelőnek indított, ám inkább egy jól koreografált, nyugati stílusú zártkörű kampány-show-n is. Ami viszont eddig hiányzik az arzenáljából, de az nagyon: nem szervezett és vezetett egyetlen nagyobb méretű felvonulást, tömeggyűlést, demonstrációt. Ennek hiányában aligha tudhatja biztosan, hogy a közvélemény-kutatásokon MSZP támogatóként megjelenített tömegek ténylegesen ő mögötte, vagy a pártja mögött állnak csupán?

 

E kérdés eldöntését aligha halogathatja sokáig, ha miniszterelnöki ambíciói vannak.S főleg, ha választást szeretne nyerni.

 

 

 

 



Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Manapság már szinte minden egyes feladatnak, ami fellelhető a háztartásban, annak elérhető a gépesített megold...
Bővebben >>