A gólya hozza - krízisközpont a Blahán |
![]() ![]() |
2014-03-26 09:28:23 |
Bő egy hetet töltött március 15-i kezdéssel a Krízisközpont a Blaha Lujza téren, hogy pártoktól és érdekektől függetlenül, simán elkötelezettségből a flaszteron éljenek családi életet a környéki szegény sorsú lakosokkal. Étel, ital, ruha, hajvágás, (sátor)tető a fejük fölé – akárcsak otthon, megkaptak mindent az otthon nélküliek.
Utcakő, mint fotel
Kell egy hét együttlét – idézhetnénk a hajdani közösségteremtő szlogent. Ezt teremtette meg néhány tucat huszonéves fiatal, akik manapság érthetetlen motivációtól hajtva úgy döntöttek: gyűjtést szerveznek, s a befolyó összegből törődést és ellátást biztosítanak a nyolcadik kerületi hajléktalanoknak. Mindenféle szakmai tapasztalatot és gyakorlatot nélkülöző fiatalok csoportja gondolta úgy, hogy lehetetlen fotelből filozofálva nézni a szegénység burjánzását, s ha csak apró lépésekkel is, de tegyenek ellene a maguk eszközeivel. Blogbejegyzésükben őszinte önkritikával örökítették meg az első napok váratlan nehézségeit.
A Gólya segített
Március 8-án, a 8. kerületi Gólya elnevezésű romkocsmába szervezték azt a gyűjtést, ahol közismert írók, költők, filmesek, fotósok ajánlották fel egy-egy alkotásukat, hogy a befolyó összeggel segítsék a Krízisközpont elképzelését. A közvetlen hangulatú rendezvényből közel 500 000 forint gyűlt össze, ami már kellő alapot biztosított a Blahára tervezett esemény elindítására. Kizárólag lelkesedésből, de tapasztalatok nélkül vágtak bele a legkeményebb szociális munkába 24 órában huszonéves diákok, s az események sora sokszor őket is állóképességük határára sodorta, szerencsére valódi probléma nélkül:
Blaha alsó, Blaha felső
Már a hivatalos időpont előtt, 14-én kitelepültek a térre a krízisesek a molinók, demonstrációs táblák készítésével, s az esti, több mint 200 adag étel kiosztásával készülve. Erős kihívásnak tűnt a vállalt egy hét az első ételosztásnál, amikor különböző hangulatú és állapotú emberek szólalkoztak össze, minderre nem túl jó ízléssel spontán rászervezte magát két MSZP-s aktivista, akik a sorbanállóknak kezdték osztogatni kampánykiadványukat. A hivatalos start a nemzeti ünnepen indult el, amikor a tér másik végében Schmuck Andor kampányolt hasonló témával – ételosztás -, ám a fiatalokkal ellentétben több milliós ráfordítással, ami a rendelkezésére álló 500 milliós kampánypénzből feltehetően futotta. A sors különös fintora, hogy míg a téren a szegények kapták az ingyenlevest, azalatt Fekete György megkapta az ötmilliárdból felújított Vigadót. Amint teltek a napok, úgy lett egyre meghittebb és erősebb a „krízishét”, mind a rászorulók, mind a téren közlekedők egyre inkább megszokták és elfogadták a különös és szokatlan kísérlet létét:
Szeptemberben újrakezdik
Bár a főváros vezetése, elkerülendő a rossz hangulatot és bizony, szegénységet sugalló, ételosztásra várók hosszú sorát, a Blahát kihúzta az eddigi helyszínek közül, a fiatalok nem találkoztak a hivatalos szervek zaklatásával, bár ezt elkerülendő találták ki a sátor felépítését s a helyszín bejelentett birtokbavételét. Így tán még szembeötlőbb volt minden, ami a hajléktalanság, a szegénység velejárója, hogy a nyílt színen, a hétköznapi emberek életterébe vitték be rövid időre a privát szférát.
Az eltelt hét tapasztalatait összegezve a tervek szerint ősszel, szeptemberben megismétlik az eseményt, amire változatlanul várják mind az adományokat, mind a segítséget, mind az önkéntes felajánlásokat.
(Ariadne Gaia alapítvány: 10104105-46975100-01000009 Budapest Bank) HarkaiP. Utoljára frissítve: 2014-03-26 09:43:54 |
