Helyi oldalak
Kedvenc oldalam
. Ma Ervin napja van.
Boxkesztyű: a bőrcsíkoktól a szivacsos belsőig
2019-06-24 11:26:40
Boxkesztyű: a bőrcsíkoktól a szivacsos belsőig

Boxkesztyű: a bőrcsíkoktól a szivacsos belsőig

A kesztyűket használják az ökölvívásban, a thai boxban, a kick-boxban, de ma már olyan sportágakban is megjelennek – kung-fu, kempo –, amiknek hagyományosan nem képezték a részét.

 

A boxkesztyűk története

 

A ma ismert boxkesztyűk elődei már az időszámításunk előtt 2000 körül léteztek, igaz, kevés hasonlóságot mutatnak a napjainkban használatosakkal. A boxkesztyűk első leírása a minószi kultúrához köthető, és az időszámításunk előtti 1500-as évekből származik. Konkrétan viszont az ókori Görögországban használták először a kesztyűket a kezek védelmére, igaz, ez a kesztyű legalább annyira különbözött a maiaktól, mint az akkori ökölvívás. Ekkor ugyanis még csak bőrcsíkokat tekertek a kezek köré, hogy így védjék őket a sérülésektől a gyakorlás során.

 

A gladiátorok már korántsem voltak ennyire békések, mert ők az úgynevezett cestust nemcsak a kéz védelmére használták, hanem a támadásokhoz is. Ehhez különféle fém alkatrészekkel erősítették meg, így a kesztyűvel jelentős sérüléseket tudtak okozni. Ennek pedig meg is lett az eredménye, az ilyen küzdelmeket ugyanis a brutalitásuk miatt betiltották.

 

Az ökölvívás a 17. században éledt újjá Angliában. A kezdetben szabályozatlan küzdelmeket a 18. században alakították át, és ennek keretében a kesztyű is megjelent a gyakorlások során, majd 1867-ben kötelezővé tették a használatát.

 

Milyen boxkesztyűk vannak?

 

A boxkesztyűk méretezése igen egyedi, ugyanis a kesztyű súlyát adják meg és nem pedig a nagyságát. Ráadásul azt is unciában, ami nem éppen felhasználóbarát nekünk, magyaroknak. A leggyakoribb kesztyűméret a 10 uncia (283 gramm), amit a versenyek során, illetve az amatőr boxban használnak.

 

A 14-16 unciás kesztyűk az edzések során kerülnek elő, és a 65-80 kilogrammos súlycsoport számára megfelelők, míg a 20 unciás kesztyűk viselése 80 kilogramm felett, profi sportolóknak javasolt.

 

A kesztyűk bőrből vagy műbőrből készülnek, és szivacsos belsővel látják el őket. A bőr kesztyűk jobb minőségűek, de a műbőrből gyártottak is megfelelnek a célnak, hiszen elég strapabírók azok is. Ennek ellenére, ha viszonylag sűrűn használod a kesztyűt – heti háromszor, vagy annál többször –, akkor válaszd a bőrt, az ugyanis tartósabb.

 

A rögzítést illetően kétfajta boxkesztyű létezik: a tépőzáras, valamint a fűzős. A fűzős jobb tartást ad, mégis szabadabb mozgást biztosít a csuklónak, viszont ha gyakran kell le- és felvenned a kesztyűt, akkor a tépőzáras változat a praktikusabb.

 

A kesztyű vásárlása előtt érdemes megkérdezned az edződet, hogy milyet válassz, és a testsúlyod is vedd számításba, hogy biztosan a jó méretet szerezd be!

További híreink
Az unió történetének legnagyobb bővítése
Ünnepi ülés keretében emlékezett meg az Európai Parlament az unió legnagyobb bővítésének 20. évfordulójáról.
2024-04-24 17:17:05, Hírek, Színes Bővebben
Nagyobb védelem az egyre kifinomultabb emberkereskedelem ellen
Nagyobb védelmet nyújtanak az emberkereskedőknek áldozatul esetteknek az Európai Parlament által elfogadott szabályok.
2024-04-23 19:19:20, Hírek, Színes Bővebben
A bejárati ajtó több mint egy egyszerű nyílászáró
Igaz, egy beltéri ajtóhoz hasonlítva már nem is olyan “egyszerű” a szerkezete, hisz sok mindenben eltér a felépítése, kialakítása. A bejáratnál lévő nyílászáró szimbolizá...
2024-04-23 16:35:24, Hírek, Színes Bővebben

Hozzászólások

Oldal tetejére
Ezt olvasta már?
Amennyiben most készülsz belekezdeni a fogyókúrádba, felhívjuk figyelmedet, hogy csak óvatosan olvass tovább...
Bővebben >>